1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çocuklarda Kekemelik Nedir? Çocuklarda Kekemelik Neden Olur?

Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında Bal Arısı tarafından paylaşıldı.

 1. B

  Bal Arısı Yeni Üye

  Konuşma bozuklukları arasında yer alan kekemelik bazı çocuklarda görülebilmektedir. Çocuklarda bazı ses, kelime ya da kelime gruplarında uzatmalar yaparak meydana gelen bir konuşma bozukluğu olarak bilinen kekemelik konuşmanın akıcılığının bozulması şeklinde karşımıza çıkabilmektedir. Konuşma başlangıcı ve devamlılığında sorun şeklinde algılanan kekemelik ünlemler ve kesik konuşmalar sık görülmektedir.

  Genel olarak 2- 7 yaş arasında görülen kekemelik kimi zaman 5 yaş altındaki çocuklarda da fark edilebilmektedir. Kekeme olan çocuk şarkı söylerken ya da şiir okurken bir sorun sergilemiyorsa bu durumun fizyolojik bir durumdan kaynaklanmadığı konusundan emin olabilirsiniz. Bu durumda kekemeliğin stres ve kaygı ile ortaya çıktığı konusundan emin olabilirsiniz. Çocuk kekelerken kelimenin başını söylerken son harfi patlar şekilde söyleyebilir; sadece başlangıç kelimesini yapıp duraksama olabilir ya da kelime başladıktan sonra uzun bir duraksama sorunu görülebilmektedir.

  Çocukların bulundukları ortamın psikososyal olarak uygun olmayışı, stres ve kaygının bulunulan ortamdan eksik olmayışı, titiz ve kontrolcü bir aile ortamında büyüyor olma gibi sebepler kekemelik oluşumuna ortam hazırlayan sebepler arasında yer almaktadır.

  Çocuklar 1,5 - 2 yaşına kadar düşünce gelişimini yeteri düzeyde tamamlayamamışsa düşündüklerini aktarmasında sorun oluşabilir; bu durumda kekemeliğe sebep olabilir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş