1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri ve Tedavisi

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında Gün Işığı tarafından paylaşıldı.

  1. Gün Işığı

    Gün Işığı Moderatör

    İdrar yolu enfeksiyonu çocuklarda en sık görülen enfeksiyonlar arasında yer almaktadır. Kızlarda anatomik olarak idrar yolu enfeksiyonu anatomik olarak bulaşabilmektedir. Kimi zaman doğuştan olan reflü , hidronefroz gibi problemlerde idrar yolu enfeksiyonu sebepleri arasında yer almaktadır. Bağırsak parazitleri de idrar yolu enfeksiyonuna zemin hazırlayıcı rol oynamaktadır. İdrar tahlili ve kültürü alınarak idrar yolu enfeksiyonu tanısı konulabilir. Tahlil sonuçları ve kültüre göre tedavi aşamasına başlanır. İdrar yolu enfeksiyonu sürekli tekrarlayan bir hal aldıysa radyolojik inceleme yapılması önerilmektedir.

    Hastanın genel durumuna bağlı olarak değişiklik gösterse de genel olarak idrar yolu enfeksiyonu tedavisi ağızdan alınarak başlanan antibiyotik tedavisi ile başlangıç göstermektedir. Bebek çok küçük olduğunda ya da ağızdan ilaç alımını reddediyorsa enjeksiyon yolu ile tedavi sürecine devam edilmelidir. Sık tuvalete gitme ve bol sıvı alımı bu enfeksiyon sürecinde sıklıkla yapılması gereken gerçekler arasında yer almaktadır. Ayakta banyo yapma ve pamuklu kıyafet giyimine dikkat etme konularına önem gösterildiği zaman çabuk sonuç alınabilmektedir.
     
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş