1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çocuklarda Hayali Arkadaş

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında hayal perisi tarafından paylaşıldı.

 1. h

  hayal perisi Yeni Üye

  Zaman zaman çocuklarınızın hayali arkadaş edindiklerine şahit olursunuz. Neden çocuğumun hayali arkadaşı var sorusu ile boğuşur durursunuz? Bu durumun neden olduğu ile ilgili bilgi edinmek için size bu yazımda birtakım fikirler vereceğim.

  Hayali arkadaş gerçek ile fantezi arasındaki farkı ayırt edemeyen 2- 6 yaş çocuklarında görülmektedir. Masalsı bir şekilde çocukların yarattığı bu arkadaş masal kahramanı ya da bir hayvan olabilmektedir. Tek çocuk olan çocuklarda daha çok görülen hayali arkadaş kimi zaman oyuncakları yeterli olmayan ve sosyalliği oyuncakları üzerinde gerçekleştiremeyen çocuklarda sık görülmektedir. Çocuklar anne, baba ve öğretmenlerinde gördüklerini bu arkadaşları ile yansıtma tercihinde bulunabilirken aynı zamanda içine attıkları olumsuz duygularını boşaltma tercihlerinde bulunurken de hayali arkadaşlardan yararlanabilirler.

  Çocukların kimi zaman birden fazla hayali arkadaşı bile olabilir. Ama her çocuğun hayali arkadaşı olacak diye bir durum da yoktur; bu nedenle çocuğunuzun hayali arkadaşı yok diye endişelenmemelisiniz.

  Hayali arkadaşı olan çocuk daha yaratıcı ve problemlerle daha kolay başa çıkabilen biri olarak bilinmektedir.

  Bir anne ya da baba olarak çocuğunuzun hayali arkadaşı ile oyun oynamasına izin vermeli; hayali arkadaşa asla olumsuz bir tepki göstermemelisiniz. Gereken zamanlarda siz de çocuğunuzun hayali arkadaşı ile oyunlarına eşlik etmelisiniz. Hayali arkadaş ile oyun esnasında çocuğunuz iç dünyası ile ilgili daha çok bilgi edinme fırsatı edinebilirsiniz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş