1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

çocuklarda güneş kremi kullanımı

Konu, 'Bebeğin Gelişimi ve Hastalıkları' kısmında yosun tarafından paylaşıldı.

 1. yosun

  yosun Süper Yönetici

  çocuklarda güneş kremi kullanımı

  Çocuğunuzla denize veya havuza gidiyorsanız onunda güneşten korumanız çok önemli. Çocukların cildi yetişkin kişelerin cildine göre çok daha hassastır. Aşağıda verilen tavsiyelerle maruz kalabileceğiniz kötü olayları yok edebilirsiniz.


  • Çocuklar doğduktan sonra ilk altı ayında doğrudan güneş ışığına maruz kalmamalarına dikkat edin. Doktorunuza sormadan güneş kremi sürmeyiniz.
   [*]Güneşe çıkmadan 15-30 dakika önce daha büyük çocuklara güneş kremi sürülmeli. Özellikle giysilerin korumadığı alanlara dikkat edilmeli.
   [*]Bebeğiniz kademeli olarak güneşe çıkartın ilk olarak kısa dakikalarda daha sonra 20 dk.’ya kadar doğrudan güneş ışığına çocuğunuz çıkarılabilir.
   [*]Bebeğiniz 6. ayını geçtikten sonra ona uygun güneş kremi sürekli yanınızda olsun.
   [*]Güneşe maruz kaldığında çocuğunuza gölgelikli şapka takın. Bunun dışında denize bile girse vücudunun üst kısmını koruyacak bir giysi giydirin. Giysiler hafif ancak sık dokunmuş olmalı.
   [*]Çok sıcak havalarda dışarıdaki kalışınızı günün erken veya geç saatlerinde yapın. Mümkün oldukça günün ortasında dışarıda bulunmayın.
   [*]Bazı Çocuklar suyu çok sever su ile oynayan çocuklarınıza suya dayanıklı güneş kremi uygulayın. Oyun bitince kurulayın ve tekrar güneş kremi sürün.
   [*]Çocuğunuz herhangi bir ilaç kullanıyorsa ışığa duyarlılık yaratmadığından emin olun.
   [*]Çocuğunuz için en iyi örneği siz oluşturun ve kendinizi koruyun.

  Güneş kreminizi seçerken…

  • Bebek ve çocuklarda 20-30 koruma faktörü yeterlidir.
   [*]Çok açık tenlilerde 30 uygundur.
   [*]Ürün kısa ve uzun ultraviole ışınlardan korumalı (UVB ve UVA).
   [*]Ürünlerdeki bazı maddeler allerjik cilt cevaplarına yol açabilmektedir. Bunlar PABA içeren ürünlerdir. Çocuğunuzun ön koluna bir gün öncesinden üründen bir santimetrelik alana sürün. Üzerine yara bandı yapıştırın. Bir gün sonra yara bandını çıkarın ve çocuğunuzu güneşe çıkarın (Vücudunun diğer bölgeleri giysi ile korunurken). Herhangi bir kızarıklık gelişirse o bölgede başka bir ürün kullanın.
   [*]Suda koruma için ürünlerde 2 özellik vardır: “waterproof” 4 kere 20 dakikalık suya girmede koruma sağlamaktadır. “Waterresistant” 2 kere 20 dakikalık suya girmede koruma sağlamaktadır.
  Kaynak: Dr. Gökhan Mamur.
   
 2. QsqE

  QsqE Cadı Üye

  ablamm denize gittim annem o kadar krem sür dedi yok birşey olmaz bana dedim şimdi zifiri karanlıqım :D:D
   
 3. yosun

  yosun Süper Yönetici

  :)))))))))demi anne sözü dinle canım bak ..
   
 4. M

  Muhibbi Yeni Üye

  yazın çıkmadan sürmek lazım yoksa kıpkırmızı oluyorlar
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş