1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çocuklarda Görülen Takıntılı Davranışlar

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında hayal perisi tarafından paylaşıldı.

 1. h

  hayal perisi Yeni Üye

  Çocuklarınızda kimi zaman parmak emme, nefes tutma, tırnak yeme, kafa vurma gibi bazı takıntılı davranışlarla karşı karşıya kalırsınız. Özellikle okul çağındaki çocuklarınızda sık karşılaştığınız bu sorunların neler olduğunu ve nasıl çözeceğinizi bilmek bu sorunlarla başa çıkabilme potansiyelinizi de arttırmaktadır. Sizlerde bu çözüm yollarını öğrenmek isteyenler arasında iseniz lütfen yazımı okumaya devam edin.

  Çocuklar strese maruz kaldıklarında ya da anksiyeteye bağlı olarak takıntılı davranış sergileme eğilimi göstermektedirler. Bu davranış nedenleri genel olarak sinirlilik ve öfkeye bağlı olarak gelişebilmektedir.

  *Sıkılan, öfkelenen ya da rahatı kaçan çocukta sık aralıklarda parmak emme davranışı gözlenmektedir. Ödül yönteminden yararlanarak çocuğunuzun bu davranışı ile kısa zamanda başa çıkabilmeye başlarsınız.

  *Tırnaklarını yiyen çocuklarla mutlaka karşılaşmışsınızdır. Tırnak yeme tırnaklarda şekil bozukluğu ile beraber ağrıya neden olabilmektedir. Küçük çocuğunuzla konuşarak onun dikkatini dağıtmayı deneyebilir; tırnak yeme alışkanlığından kurtulmasını sağlayabilirsiniz. Büyüklerde ise tırnak makası ya da törpü hediye etmeniz işe yarayabilir.

  *Kızıp öfkelenen bir çocuk kafasını bir yerlere vurma eğilimi gösterebilir. Bu davranış küçük yaşlarda başlamakla beraber 4 yaşında sona erer. Bu davranış ile çocuğunuzun fazla zarar görmesini istemiyorsanız ona yastık ya da minder verebilirsiniz.

  *Sinirli ve istediğini yaptırmaya çalışan okul öncesi çocuklarında kimi zaman nefes tutma davranışı gözlemlenebilmektedir. Bu davranışı görmezden gelerek söndürme eyleminde bulunabilirsiniz.

  *Kimi çocukta el ve baş bölgesinde istem dışı hareketlerle karşılaşabilirsiniz. Tikler şeklinde ortaya çıkan bu davranışlar arasında göz kırpma davranışı örnek gösterilebilir. Tikler çocuklarda bir ya da iki ay içinde kaybolabilmektedir.

  *Bazen çocuklar kimi davranışları takıntılı bir şekilde yapma eğilimi gösterirler. Yolda yürürken kaldırım çizgileri üzerinden yürümek; aynı çizgiye basmamak gibi... Bu davranışı görmezden gelmeniz durumunda davranış yok olur; fakat takıntılı davranış inatla devam ediyorsa bir uzmana başvurabilirsiniz.

  *Çocuklarda saç çekme, saçlarını yolma davranışı da sinirlilik ve anksiyete belirtisş olarak karşınıza çıkabilir. Bu davranış uzun süreli devam ediyorsa ve hiçbir şekilde engel olamıyorsanız bir uzmandan yardım alma tercihinde bulunmanız gerekir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş