1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çocuklarda Gece Alt Islatma

Konu, 'Bebeğin Gelişimi ve Hastalıkları' kısmında Minik Peri tarafından paylaşıldı.

 1. Minik Peri

  Minik Peri Bölüm Yöneticisi

  Tıbbi adı enürezis nokturna olarak bilinen geceleri alt ıslatma sorunu olan hastalık tedavi edilebilir. Bu hastalık uyku derinliği ve mesane kapasitesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Psikolojik etmenlerde bu hastalığı arttıran nedenler arasında yer almaktadır. Erkekler kız çocuklarına göre daha çok altlarını ıslatmaktadırlar. Aileler bu durumu bir hastalık olarak kabul etmekten çok çocuklara ceza vermeyi tercih etmektedirler. Bu durum hastalığın artışını tetikleyebilmektedir. Çocuk aileden çok alt ıslatma sorunu yaşamaktan kendisi suçluluk duyar. Bir kampa gideceği zaman ya da bir başkasının evinde kalacağı zaman kaygı duyabilmektedir. Gece alt ıslatma sorunu yaşayan çocuğu olanlar mutlaka tedavi yoluna gitmelidirler. İlaç tedavisi ya da kademeli program uygulama yöntemleri ile bu sorundan kısa zamanda kurtulunabilir.
   
 2. Uranüs

  Uranüs Yeni Üye

  Doç.Dr.M.İhsan Karaman bir kaç yazısını okumuştum bu durum ile ilgili. Psikolojik bir durum gibi.
   
 3. Minik Peri

  Minik Peri Bölüm Yöneticisi

  Anasınıfında zaman zaman alt ıslatan çocuklarla karşılaşıyorum. Alt ıslatma sorunu geceleri olduğu gibi gündüzleri de olabiliyor.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş