1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çocuklarda Dikkat Eksikliğinin Nedenleri

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında dr.zekiye tarafından paylaşıldı.

 1. d

  dr.zekiye Yeni Üye

  Çocuklarda Dikkat Eksikliği Neden Olur
  Çocuklarda Dikkat Eksikliği İçin Ne Yapılabilir
  Çocuklarda Dikkat Eksikliği Nedenleri


  Çocuğunuzun dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu yaşadığından mı şüpheleniyorsunuz
  [​IMG]
  Dikkat eksikliğinin temel sebebi çocukların zeka gelişimlerinin yeterince sağlanamamış olmasıdır. Çocukların ufaklıkta dikkatlerini bir noktaya toplayabilmesi amacıyla üretilen oyunların oynatılmış olması bu sorunun önüne geçmek için yeterli olacaktır.

  Bu problem sadece çocuklukta değil, gelecek hayatında, okul ve iş hayatında da süreceği için daha farklı sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Çocuğunuzun yaşam kalitesinin standartların üstünde olabilmesi dikkat probleminin olmamasıyla ilişkilidir.

  Çocuklardaki dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunda ilaçsız tedavi yöntemi olan Neurofeedback beyin egzersizi ile başarılı sonuçlar alınabiliyor

  Çocuklarda Dikkat Eksikliği Ömür Boyu Başarısızlığa Neden Olur

  Uzmanlar, Çocukluk döneminde en çok teşhis edilen dikkat eksikliğinin tedbir alınmadığı takdirde ilerleyen yaşlarda tedavisinin zor bir problem haline geldiğini söylüyor.

  Bu çocuklar, yaşıtlarından daha kısa süre dikkatlerini yoğunlaştırabilirler.

  Elleri ve ayakları durmaz.

  Anlatılan bir şeyi dinlemekte sabırsızdırlar.

  Sık sık yerlerinde kalkarlar.

  Konuşmayı bölmek isterler.

  Soru yöneltildiğinde soru bitmeden cevabını verme durumuna geçerler.

  Yönergelere kendilerini veremediklerinden dolayı yanlış ya da eksik yaparlar.

  Başladıkları bir etkinliği bitirebilme sabırları yoktur.

  Sınıf ortamında arkadaşları ile konuşmak ya da değişik sesler çıkarmak isterler.

  Eşyalarını sıklıkla unuturlar, kaybederler.

  Sıra bekleyecek sabırları yoktur.

  Herhangi bir etkinlik esnasında sık sık bahaneler bularak kalkmak ister; su içeceğim, tuvalete gideceğim gibi sözler duymamız mümkündür.
   
 2. p

  pepe Yeni Üye

  Dikkat eksikliği çocuklarda mutlaka yaşanıyor
   
 3. b

  boritta Yeni Üye

  Dikkat Eksikliğinin nedenleri ve neurofeedback terapisi hakkında Dr. Bora Küçükyazıcı'nın bir makalesini buldum:

  Dikkat eksikliğine bağlı sıkıntı yaşayan kişi sayısı gün geçtikçe artış göstermektedir. Dikkat eksikliği sıradan bir dalgınlık değil, tıbbi testler ile tanısı konulan bir bozukluktur. Dikkat testleri ile elde edilen bilimsel veriler, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunda tanı konulmasında uzmanlara yol göstermektedir. Son 20 sene içinde Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu tanısı konulan çocuk sayısında ciddi artış gözlenmektedir. Bunun sebebi, 20 sene öncesine kadar bu rahatsızlığın daha az gözlenmesi değil, günümüz tanı koşullarının ve uygulanan test sistemlerinin gelişmiş olmasındandır.

  Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu tanısı, özellikle çocuk ve ergenlerde, uzman çocuk ve ergen psikiyatristi tarafından konulmalı ve tedavisi ilgili uzman doktor tarafından düzenlenmelidir. Amerikan Pediatri Birliği’nin Aralık 2011’de yayınladığı DEHB Tedavi Kılavuzunda, tanı ve tedavi uygulamasının 4 yaşından itibaren başlatılması gerekliliği ön planda tutulmaktadır. Zira çocuk çağında 4 yaşından itibaren bu rahatsızlığın tanısının konması mümkün olduğu gibi, tedavi konusunda izlenecek yeni ve farklı birçok alternatifler gelişmektedir. Çocuğun dikkat düzeyi ve dikkat derinliği, öğrenme sürecinde çok önemlidir. Çevresinden doğru mesajları alması, bu mesajları doğru yorumlaması ve öğrenme sürecinde bu mesajları kullanması için, dikkat süreci eksiksiz çalışmalıdır. Eğer aile çocuğunda dikkat eksikliği sorunu olduğunu fark etmez ya da gerekli tedaviyi doğru uzmanlardan almaz ise, çocukta okul eğitim-öğretim sisteminde anaokulundan itibaren akademik sorunlar yaşanabilir.

  Kaynak:
  cocukvegenc.com
   
 4. N

  Neslişah Yeni Üye

  Çocuklardaki bu dikkat dağınıklığı tedavi edilebilirmi
   
 5. b

  boritta Yeni Üye

  Çocuklardaki dikkat ekiskliği ve hiperkaktivite bozukluğunun tanı ve tedavisi, çocuk ve ergen psikiyatri uzmanı tıp doktorları tarafından düzenlenmektedir.

  Çocuk psikiyatristi, muayene ve gerektiğinde dikkat testleri ile tanıyı kesinleştirdikten sonra, tedaviyi düzenleyecektir.
   
 6. E

  Elif Dilara Yeni Üye

  Kesinlikle bir doktor muayenesi şart böyle durumlarda
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş