1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Problemi

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

 1. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  Çocuklarda görülebilecek problemler arasında yer alan en sık karşılaştığımız sorunlardan bir tanesi de dikkat eksikliği problemidir. Bebekken ve erken çocukluk döneminde çabuk fark edilemeyen bu sorun ancak okul çağı dönemine gelindiği zaman kolay bir şekilde fark edilebilir. Dikkat eksikliği problemi özellikle 6 yaşa gelmiş çocuklarda kolay bir şekilde tespit edilebilmektedir. Bu sorunu kolay bir şekilde alt edebilmek için bebeklik ve erken çocukluk dönemi belirtileri hakkında da bilgi sahibi olmak gerekir.

  Dikkat eksikliği tanısının konulabilmesi için çocukta dikkat probleminin yaklaşık 6 ay boyunca devam ediyor olması gerekmektedir. 6 yaş çocuklarında karşılaşılan bu sorunda şu gibi belirtilerle karşılaşmanız olasıdır: Sakarlık, uyumsuz, dağınık olma, düzensiz yaşama, uyku sorunları, beslenme sorunları, insanlarla etkileşimde birtakım sorunlar, aynı hataları tekrar etme ve bir işe odaklanamama gibi belirtiler. Bu sorunlar bazı çocuklarda en ağır şekilde seyredebilir. İlerleyen zaman diliminde bu sorun okul başarısında düşüklük yaşanmasına sebep olabilmektedir.

  Dikkat eksikliği bireyin sosyal yaşamında da birtakım problem oluşumlarına neden olabilmektedir. Büyüdüğü zaman ailesi ve arkadaş çevresi ile daha büyük problemler yaşayabilirler. Aynı zamanda dikkat eksikliği sorununun aşırı hareketlilik problemi ile karıştırıldığı unutulmamalı ve tanı koymada belirtiler tam anlamı ile baş gösteriyorsa dikkat eksikliği problemi tanısı konulmalıdır. Sakin bir çocukta dikkat eksikliği sorunu olmaz denmemeli; sakin mizaçlı çocuklar bile dikkat eksikliği problemi ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Dikkat eksikliği tanısı ne kadar erken teşhis edilip tedavi sürecine erken başlanırsa bir o kadar iyileşme süreci hız kazanır.
   
 2. Orko

  Orko Bilgi Sihirbazı.

  Başa çıkılması önem arz eden olaylardan, genellikle çocuklarda dikkat eksikliği olağan karşılansa da önlem alınmalı.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş