1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çocuklarda Çölyak Hastalığı

Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

 1. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  Çölyak hastalığı bağırsak bölgesinde oluşum gösteren bir hastalık olarak bilinmektedir. Çeşitli besin içeriklerinde yer alan glutenin neden olduğu bu hastalık bağırsakların bu proteine olan bir tepki vermesi sonucu oluşum göstermektedir. İnce bağırsakta oluşan bu tepki alerjik durum oluşumları ile karşınıza çıkacaktır. 6- 12 ay arası ortaya çıkan bu hastalık belirtileri çoğunlukla katı gıda alımına başlanması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Kız çocuklarında daha sık rastlanılan bu hastalık kalıtsallık da gösterebilmektedir.

  Çölyak hastalığı geçiren bir çocukta tam anlamı ile beslenme yetersizliği görülen bir çocukta karşılaşılabilecek sorunlarla karşılaşma olasılığınız bulunmaktadır. Çocuklarda boy- kilo oranı normal gelişim gösterenlere göre farklılık arz eder. Ciltte solgunluk, dışkılama miktarında düzensizlik, yağlı ishal, iştahsızlık, karında şişlik, kansızlık ya da kusma gibi belirtiler de bu hastalıkta olmazsa olmaz belirtiler arasında yer alır.

  Bu hastalık geçiren çocuklar;

  *Yağda kızartılarak hazırlanan yiyeceklerden uzak durmalı,

  *Çok fazla yağlı yiyecek tüketiminde bulunmamalı,

  *Baharatlı yiyecekler, konserve yiyecekler, konserve yiyecekler ve alkollü içecek tüketiminde bulunmamalı,

  *Hayvansal yağları tüketiminden uzaklaşmalısınız.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş