1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çocuklarda Büyüme Ağrıları

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında Bal Arısı tarafından paylaşıldı.

 1. B

  Bal Arısı Yeni Üye

  Büyüme ağrıları genel olarak 3 ile 12 yaş arasında görülmektedir. Bu ağrılar genellikle kol ve bacaklarda hissedilir ve ağrıların olumsuz bir durum oluşturduğu görülmemiştir. Ağrıların büyüme ağrısı olduğu yönünde herhangi bir test uygulanamamaktadır. Ağrılarda röntgen ya da başka tahlil yapımına gerek duyulmamaktadır; çünkü bu ağrılar son derece normal ağrılar arasında yer almaktadır.

  Çocuklar kimi zaman bu ağrıları dile getirmemektedirler. Ağrılar eklemlerde kızarıklık, şişlik oluşturuyorsa ya da birtakım fiziksel aktivitelerde bulunmaya engel oluşturuyorsa mutlaka doktor kontrolünden geçilmelidir. Çünkü bu belirtiler kimi zaman romatizmal ağrı belirtileri olarak da baş gösterebilmektedir.

  Bu ağrılar genel olarak geceleri gözlenmektedir. Kimi zaman ağrılarla çocuk uyanabilir. Erkek ve kızlarda aynı şiddette gözlenmektedir. Bacağın ön kısmında kramp şeklinde ve rahatsız edici bir şekilde gözlemlenebilmektedir. Kimi zaman ağrılar uzun süre devam ederken kimi zaman kısa süreli gözlemlenebilmektedir. Fiziksel aktivite artışına bağlı olarak ağrılarda artış gözlemlenebilmektedir.

  Tedavide ise masaj, hafif ağrı kesiciler kullanılabilir. Ebeveyn olarak çocuğunuzun anlayacağı bir dilde onunla konuşabilirsiniz. Geç çocukluk döneminde ağrılar son bulur.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş