1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çocuklarda Alt Islatmanın Nedenleri Nelerdir?

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında kek tarafından paylaşıldı.

 1. k

  kek Yeni Üye

  Altını ıslatmanın nedeni genetikmi?
  Geceleri Çocuğunuz Altını mı Islatıyor?
  Çocuklarda alt ıslatmanın nedenleri nelerdir?

  Alt Islatmanın Nedeni Kalıtsal Olabilir!

  Bilimsel araştırmalar; altını ıslatan çocukların anne ve babalarının da aynı problemi ebeveynlerine yaşatmış olduğunu gösteriyor
  [​IMG]
  Böbrek ve idrar yolu enfeksiyonları, şeker hastalığı gibi etkenler de çocukların alt ıslatmasında önemli rol oynayabiliyor ancak uzmanlar alt ıslatan çocukların takibi ve tedavisi konusunda hassas olunması gerektiği konusunda uyarıyor. Çocuk Sağlığı Uzmanı Dr. Gökhan Mamur, "çocuklarda alt ıslatma" hakkında önemli bilgiler verdi.
  ÇOCUĞUNUZ KURU YATAĞA HASRET KALDIYSA...
  Çocuğunuzun mahcup bakışlarıyla size "günaydın" demesi, her sabah çamaşır makinesinde çarşaf yıkamanız, yatağı havalandırmak için balkona çıkarmanız, bir anne veya baba olarak sizin için olağan bir sabah olabilir; çünkü çocuğunuz yine yatağına altını ıslatmış.
  Gece idrar kaçırma çocuk sağlığı ve hastalıklarında çok sık rastlanılan çok sık rastlanılan şikayetlerden biridir. Anne babalar genellikle çocuklarının alt ıslatma sorunundan daha çok ruhsal bir sıkıntılarının olup olmadığından endişe ederler. Halbuki bazen alt ıslatmanın psikolojik bir durum ile ilgisi yoktur. Beş yaşa kadar birçok anne ve baba bu sorunun artık ortadan kalkmış olması gerektiğini ve geçmediği takdirde bir hastalığın söz konusu olduğunu düşünürler. Ancak bu doğru bir yaklaşım değildir. Alt ıslatmanın arkasında genelde bir neden vardır ve bu neden ortadan kaldırıldığında sonuç alınabilir. Bu sebepler arasında başka bir eve taşınma, boşanma veya okul sorunları gibi ruhsal sorunlar olabilir. Bunların yanı sıra; idrar yolu enfeksiyonu veya şeker hastalığı gibi fiziksel hastalıklar da söz konusu olabilir.
  YOKSA GENETiK Mi?
  Araştırmalara göre gece birincil gece alt ıslatmanın en önemli nedeni kalıtsal. Eğer tek ebeveyn çocukken aynı durumu yaşadıysa, çocuğunda olma olasılığı %44; her iki ebeveyn de bu durumu yaşadıysa çocukta olma olasılığı %77 olarak saptanmıştır. Yani çocuğunuz altını bu şekilde ıslatıyorsa ona kızmayın; çünkü bu durum büyük ihtimalle sizin ona verdiğiniz genlerle ilgilidir.
   
 2. a

  avrupali Yeni Üye

  Arastirmalar ilginc. Cocuklarla ilgili bunlari bilmiyordum, hassas dönemler tabi - Anne ve baba olarak dikkatli olmak lazim
   
 3. i

  irem Yeni Üye

  Psikolojik nedenli olabilir yada cocuk tamamen tepkisini göstermek amaçlı yapabiliyor
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş