1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çocuklara Dini Eğitim Nasıl Verilir

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında Naime tarafından paylaşıldı.

 1. N

  Naime Yeni Üye

  Çocuklara din eğitimi verirken dikkat
  Çocuklara din eğitimi verirken nelere dikkat edilmeli

  Yaz ayları çocukların kuran kurslarına katılmaları ve din eğitimi almaları için iyi bir fırsat sunuyor. Fakat bu kursları veren kişilerin çocuk psikolojisi hakkında bilgi sahibi olması ve dini kavramları çocukların yaşına uygun şekilde, çocukları korkutmadan açıklaması da çok önemlidir.

  Çocuklar büyüme süreci içinde dini kavramları sorgular ve soyut olan bu konuları anlamaya çalışırlar. En çok merak ettikleri şeyler anlam veremedikleri soyut kavramlardır. Bunların başında Allah, ölüm, cennet, cehennem, sevap, günah gibi dini kavramlar gelir. Çocukların bu konudaki sorularına yaşına uygun cevaplar verilmelidir.

  Çocukları dini kavramlarla korkutmayın

  Bu öğrenme sürecinde dikkat edilmesi gereken diğer konu ise çocukların dini kavramlarla korkutulmamasıdır. Bazen anne babalar çocuklarına söz geçiremediğinde Bunu yapma allah çarpar Tabağını bitirmezsen günah olur Yalan söyleme allah seni cezalandırır gibi sözlerle çocukların davranışlarını değiştirmeye çalışıyorlar.
  Bu yaklaşım çocuğun güzel dinimizden korkmasına ve soğumasına neden olabilir. Çocuklara dinin sevgi ve hoşgörü yönleri sunulmalıdır.

  Çocuklara daha derin dini kavramları öğretirken ise çocukların bilişsel ve duygusal olarak bu soyut kavramları anlayabilecek yeterlilikte olması beklenmeli ve dini kavramlar çocukları korkutulmadan yaşına uygun bir şekilde anlatılmalıdır.

  [​IMG]
   
 2. s

  shiern Misafir

  Kaliteli bir eğitim için doğru yer bulmak gerekiyor.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş