1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çocuklara Cinsel Eğitim Ne Zaman Verilmeli?

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında hayallerim tarafından paylaşıldı.

1. h

hayallerim Yeni Üye

Çocuklar cinsiyet ayrımını fark etmeye başladıkça cinsellikle ilgili ya da ben nerden geldim, nasıl dünyaya geldim gibi sorular sormaya başlar.

*Özellikle okulöncesi dönemdeki çocuklar için cinsel organını öğrenmeye başladığı zaman bu soruları sorma eylemi baş göstermeye başlar. Bu soruya tam anlamı ile cevap verilmeli ve cinsel organın tam adı öğretilmelidir.

*Çocuğunuzun sorduğu soruyu doğru bir şekilde algılayın ve tam olarak sorusuna cevap vermeye gayret gösterin.

*Çocuğunuzun sorduğu soruya nasıl cevap vereceğinizi bilmiyorsanız ondan zaman isteyin ve sorusuna nasıl bir cevap vereceğinizi bulduktan sonra tam anlamı ile cevap verin.

*Cinsellikle ilgili her soruyu cevaplarken sevgi- saygı çerçevesinde cevaplamaya gayret edin.

*İstenmeyen bir dokunuş ya da cinsel istismar davranışını kişinin kendisinde yapmaması gerektiği gibi başkalarının yapmasına da izin verilmemesi gerektiği konusunda çocuklarınız bilinçlendirilmelidir.

*Kendi değer yargılarınız ve mahrumiyetinizi göz önüne alarak sorulara cevap oluşturmaya çalışın.

*Ergenlik döneminde ilk sorular vücut değişiklikleri ile ilgili olmaktadır. Bu durumda vücudun büyüme ile değiştiği yönünde cevaplar verilerek çocuklarınızın aklına takılan sorulara cevap oluşturabilirsiniz.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş