1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çocuklara bu ilaçları vermeyin

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında yosun tarafından paylaşıldı.

 1. yosun

  yosun Süper Yönetici

  Çocuklara bu ilaçları vermeyin
  Soğuk algınlığı ve öksürük ilaçlarının çocuklarda işe yaramadığı ortaya çıktı
  ABD Gıda ve İlaç İdaresi'nin (FDA) danışmanları, soğuk algınlığı ve öksürük ilaçlarının 6 yaşın altındaki çocuklarda işe yaramadığını ve kullanılmaması gerektiğini bildirdi.

  FDA'nın kendi bünyesi dışındaki uzmanlardan oluşan danışma komisyonunun üyelerinden Pennsylvania Üniversitesi öğretim üyesi Sean Henry, "şu anda elimizdeki verilere göre, bu ilaçlar işe yaramıyor görünüyor" dedi.
  Uzmanların 6 yaşın altındaki çocuklarda etkili olmadığı için kullanılmamasını istediği ilaçlar dekonjestanlar, balgam sökücüler (ekspektoranlar), antihistaminikler ve öksürük kesenlerden (anti-tussiflerden) birini ya da birden fazlasını içeren ilaçlar.

  Bu ilaçların büyük kısmı reçetesiz olarak eczanelerde satılıyor.

  Komisyonun aldığı başka bir kararla bu etken maddeleri içeren ilaçlarla ilgili daha fazla inceleme yapılması da istendi.

  İlaç şirketlerinin 2 yaş altındakilere reçetesiz satılan bu tür ilaçların satışını durdurmak için harekete geçtiği belirtildi.

  Uzmanlar bu tür ilaçların daha büyük çocuklarda işe yaradığını gösteren veriler de olmadığını belirtiyorlar, ancak bu ilaçların kullanımına karşı bir tavsiyede bulunmaktan kaçınıyorlar.
  İlaç sanayi yetkilileri ise çocuklarda soğuk algınlığı ve öksürük tedavisi için yılda 3,8 milyar kez kullanılan bu ilaçlarının işe yaradığını ve güvenli olduğunu savunuyor.
   
 2. Yamesin

  Yamesin Yeni Üye

  Bütün ilaçları doktor kontrolunden sonra verin.
   
 3. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  iyide doktorlar hep veriyor bu ilaçları bu olaylardan haberlerimi yok yoksa çakma bir haberle karşı karşıyamıyız
   
 4. Murat

  Murat Yönetici

  Hekimlere güvenmeliyiz.. Ancak ben bu konuda biraz daha temkinliyim bir başka hekimede danışıyorum.
   
 5. i

  irem Yeni Üye

  Her kafadan bir ses çıkıyor kime inanacağımızı şaşırdık
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş