1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çocuklar Spor Yapabilir mi?

Konu, 'Bebeğin Gelişimi ve Hastalıkları' kısmında elnur tarafından paylaşıldı.

 1. elnur

  elnur Yeni Üye

  13550.jpg

  Hareket ve egzersiz çocukların sağlıklı gelişimi için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Kişisel, sosyal ve fiziksel açıdan çocukların gelişimleri üzerinde sporun önemi yadsınamaz.

  Çocukların yapabilecekleri sporlar şu şekilde gruplanmaktadır:

  2-3 yaş spor çeşitleri:

  Yuvarlanma
  Su içinde oyunlar
  Bahçede veya oyun alanında koşma, salıncak, oyun bahçesi

  4- 6 yaş spor çeşitleri:

  Dans, yakalama, elim sende gibi oyunlar
  Yakar top
  İp atlama
  3 ya da 4 tekerli bisiklet
  Takım oyunları
  Yuvarlanma
  Yakalamaca
  Yüzme
  Ebelemece
  Sek sek
  Yürüyüş
  Frizbi
  Bisiklet

  2- 6 yaş arası çocuklar fırlatma, yakalama, koşma, sıçrama, atlama gibi hareketlerin temel becerilerini öğrenirler. Bu yaş grubundaki çocuklar için düzenli bir egzersiz programı önerilmemektedir. Temel motor becerilerini geliştirici hareketler bu yaş grubu çocuklar tarafından yapılabilmektedir. Bu tarz oyunlar oynanmalıdır.

  7-10 yaş arası çocuklarda hafıza ve karar verme yetilerinde gelişme meydana geldiği için oyun stratejileri üzerinde akıl yürütme becerisini kullanabilirler. Ama organize takım oyunlarının gerektirdiği karmaşık hareket ve becerileri başaramayabilirler. Bisiklet, top oyunları, tenis, paten, masa tenisi, dans, jimnastik, yüzme, futbol.

  Çocuklar 10 yaşın üzerinde orta şiddette bir aerobik programa dahil olabilirler. Haftada 3 gün olacak şekilde 30 dakikalık süreler boyunca egzersizler yapılabilir. Organize takım sporları, koşu, paten, bisiklet, kürek, aerobik, yüzme, atletizm.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş