1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çocuklar İçin Sağlıklı Olmayacak Besinler

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

 1. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  Çocuklar büyüdükçe farklı besinler yeme tercihinde bulunmaktadırlar. Fakat besin çeşitliliği kimi zaman çocuklar için zararlı etkiler yaratabilmektedir.

  1- 2 yaş arası çocuklar için tehlikeli olabilecek besinler şunlardır:

  *Düşük yağlı süt: Çocuklar 1- 2 yaş döneminde fazla yağ ve kaloriye ihtiyaç duyarlar. Çocuğun gelişimi için bu adeta bir ihtiyaçtır. Çocuğunuzda kalp hastalığı ya da obezite riski yoksa 2 yaşından sonra düşük yağlı süt verilebilir. Hekim tavsiye etmedikçe 2 yaş öncesinde düşük yağlı süt vermemelisiniz.

  *Çocuklara yapışkan besin veriminden uzak durulmalı; özellikle sakız verme tercihinde bulunulmamalıdır.

  *Fıstık ezmesi verecekseniz bir seferde fazla miktarda fıstık ezmesi vermemeye dikkat edilmelidir.

  *Ayrıca araba sürerken çocuğunuzun eline bir şey vermemelisiniz; aksi taktirde çocuğunuzun boğazında besin kalımına sebep olabilirsiniz.

  *Büyük besin parçaları çocuğunuzun boğazını tıkayabilir; bu nedenle küçük parçalara bölme işlem uygulamasından geçirilerek çocuğunuzu beslemeniz tavsiye edilmektedir.

  *Sert şekerler, öksürük pastili, patlamış mısır ya da kuruyemiş gibi çocuğun boğulmasına sebep olabilecek besinleri çocuğunuza vermemelisiniz.

  Aynı kurallar 2- 3 yaş ya da 5- 6 yaş grubunda da dikkat edilmelidir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş