1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çocuklar hangi yaşta hangi oyunları oynarlar?

Konu, 'Çocuk Parkı' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Özellikle yeni Anne ve Babalar çocuklarının hangi yaşlar arasında ne tür oyunlar oynayacağı yada oynatılacağı konusunda tecrübe eksikliği yaşarlar, çocukların doğru yaş aralığında kendilerine uygun oyunlar seçmesi çocuk gelişimi açısından çok önemlidir.
  [​IMG]
  Çocuklar büyümeye başlamaları ile ilk aylardan itibaren etrafını gözlemeye başlar ve ilk aylara uygun oyuncaklarıyla tek başına oynarlar; itme, yuvarlama gibi oyunları tercih ederler . 9. 10. aydan sonra ise çocuk yavaş yavaş etrafındaki daha büyük çocukların ya da yetişkinlerin oyuncaklarla neler yaptığını ve oyunlarını izlemeye başlarlar.

  2 ile 3 yaş aralığında ise çocuk paralel oyun evresindedir. Bu evrede aynı ortamda, bir başkası (yetişkin veya çocuk) ile aynı oyunları oynar ancak beraber yada karşılıklı oyun daha mevcut değildir. 4-5 yaşlarında çocuk bir başkası ile (yetişkin veya çocuk) beraber oyun oynar, oyuncak değiş tokuşu yapar, kurduğu oyunu diğerine anlatır. 5-6 yaşına gelen çocuk ise artık işbirliğine dayalı oyunlar oynama becerisine sahiptir. Tercihen akranları ile senaryoları olan oyunlar kurar, roller paylaştırır.
   

  Ekli Dosyalar:

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş