1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çocuklar Cep Telefonuyla Konuşmamalı

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında ~Ecrin~ tarafından paylaşıldı.

 1. ~Ecrin~

  ~Ecrin~ Yeni Üye

  Finlandiya Radyoaktif Işınlara Karşı Koruma Merkezi, (STUK) çocukların cep telefonu kullanmalarını sınırlamak istiyor.

  Çocuklara telefonla konuşmalarını yazılı mesaj göndermemelerini öneriyor. Baş kemikleri daha ince, dış kulakları daha yumuşak oldukları için cep telefonunu kulaklarına tutarak konuşan çocuklar yetişkinlere kıyasla iki kat daha radyoaktif dalgalara maruz kalıyorlar.

  STUK çocukların beyinlerinin 20 yaşına kadar gelişme göstermesini de telefon kullanımını sınırlayan nedenler arasında sıralıyor.

  STUK araştırma şefi Sisko Salomaa cep telefonu kullanımının çocuklar üzerindeki etkileri ile bir araştırma olmadığını ve etik nedenlerle böylesi bir araştırmanın yapılamayacağını söylüyor.

  Çocukları cep telefonun radyoaktif dalgalardan korumanın en yolunun çocukların cep telefonu sadece yazılı mesaj göndermek ve almak için kullanmalarından geçtiğini vurguluyor.

  STUK çocukların telefon konuşmalarını çok kısa tutmalarını ve konuşurken handfree kullanmalarını öneriyor ve bu konuda ailelere büyük sorumluluk düştüğünü belirtiyor.

  Bundan bir süre önce İsveçli uzmanlar uzun süreli cep telefonu kullanımınıninsan ve özellikle çocuklar sağlığına zararlı olduğunu açıklamışlardı.

  Prof. Hanson handfree kullanımının cep telefonundan yayılan elektromanyetik dalgaları en az yüzde elli azaltacağını söyleyerek, cep telefonu ile konuşma yapılırken handsfree kullanılmasını öneriyor.
   
 2. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  offf çok önemli bir konu kızım cep telefonlarını elinden düşürmüyor içim gidiyor en güzeli ona bir İpod alıp müzikleri ordan dinlemesini sağlamak tşk ler bu önemli bilgi için.
   
 3. Yamesin

  Yamesin Yeni Üye

  cocuklarımızın saglıgı ile oynamayalım.
   
 4. i

  irem Yeni Üye

  Cep telefonu hepimiz için zarar aslında
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş