1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çocuklar büyüdükçe sorunlar da büyüyor mu?

Konu, 'Bebeğin Gelişimi ve Hastalıkları' kısmında Nehir tarafından paylaşıldı.

 1. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  [​IMG]

  Çocuk yetiştirmek zor zanaat. Her ne kadar büyüyüp yetişkin birer birey olsalar dahi aileler ile çocukları arasındaki sorunlar devam eder. Değişen aile yapıları, teknolojinin hızla gelişmesi, ailelerin çocuklarıyla nasıl iletişim kuracakları konusunda her geçen gün biraz daha zorluyor. Kısacası, çocuk sahibi olan ailelerin kafası karışık. Yurt dışında satılan, ailelerin çocuklarına nasıl davranması gerektiği üzerine yazılan bir kitapta, tam 70 aileyle görüşülerek yeni yöntemler belirlenmiş. Yazarın 70 aileyle görüşerek belirlediği 20 sorun ve çözüm önerisi, ailelerin kulağına küpe olacak nitelikte. En çok karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerilerini sizler için derledik.

  Nasihatlerinizi kendinize bırakın!

  Sorun: Çocuklar genellikle ailelerinin nasihatlerinden sıkılır, söylediklerini dinlemek istemez. Fakat aileler, korumacı güdüleriyle onların hata yapmalarını istemez. Bu yüzden de her dönem, "Dışarıya çıkma. Paranı şuna harcama!" gibi nasihatleriyle onları koruduklarını düşünürler.

  Çözüm: Tabii ki, belli konularda hayat deneyiminizi çocuğunuzla paylaşmalısınız. Fakat her şeyin bir sınırı var. En ufak şeylerde bile nasihatte bulunmadan duramıyorsanız, bu duygunuza gem vurmalısınız. Açık açık öğüt vermek yerine, düşüncelerinizi çocuğunuza söylemeye ne dersiniz? Çünkü öğütlerin genellikle sert bir dili vardır ve karşı taraf bundan hiç hoşlanmaz. Ama düşüncelerinizi söylediğiniz zaman, çocuğunuz söylediklerinizi ciddiye alacaktır. Ayrıca tavsiye vermeden önce şunu hatırlayın: Hata yapmak kötü bir şey değildir. Zaten hayatı, deneyerek, hata yaparak kendimiz öğrenmedik mi? Onlar da kendileri öğrenecekler!
  Harçlık verirken dikkatli davranın!

  Sorun: Maddi durumu iyi olan her aile, maddi durumlarını çocuklarıyla paylaşıyor. Fakat bu iyi niyetli paylaşım, ne yazık ki çocuklar arasında ittifaklara neden olabiliyor. Çocuklardan birisi finansal olarak rahatsa, aile korumacılık içgüdüleriyle, maddi durumlarını o çocuğuyla paylaşabilir. Bu da kardeşler arasında sorunlara yol açar.

  Çözüm: Adil olmak veya paranızı çocuklarınızın ihtiyaçları doğrultusunda vermek istiyorsanız, bunu belli sınırlar içerisinde gerçekleştirmelisiniz. Aile büyükleri çocukları ya da torunları için yatırım yapar. Bazen çocuklar, onlar daha hayattayken bu parayı düşüncesizce harcayabilir, işte bu noktada çocuklarınıza para harcama konusunda şart koymalısınız: "Paranı iyi şeyler için kullanmalısın."

  Örneğin, sizden aldığı parayla müzik dersi alabilir ya da dil kursuna yazılabilir.

  Kişisel olarak algılamayın!

  Sorun: Yeniden evlenmeler, çocukların aileleriyle aralarında yeni problemlere neden oluyor. Örneğin, taraflardan biri evlendiği zaman çocukla üvey anne veya baba arasında ciddi problemler yaşanabilir, özellikle çocuklar 20'lerine ya da 30'larına geldikleri zaman, üvey anne veya babalar hoş karşılanmaz. Çocuklar üvey anne veya babaya istenmediklerini hissettirebilirler. Bu da ister istemez sorunların yaşanmasına neden olur. Zaman ve aileye yeni katılan torunlar, problemleri çözmenin en iyi yoldur.

  Çözüm: Çocuklar anne veya babalarını bir başkasıyla paylaşmak istemez. Bu yüzden böyle bir durumla karşı karşıyaysanız, çocuğun size karşı tavırlarını kişisel olarak algılamayın. Soğukkanlılığınızı koruyun ve ona sevgiyle yaklaşın.

  Kaynak: Seninle
   

  Ekli Dosyalar:

 2. Nursena

  Nursena Admin

  Çocuklar geliştikce fikirleride degişiyor her gün yeni birşeyler ögreniyorlar belli bir zamandan sonra aileleri ile fikir ayrılıgına düşüyorlar. Ailerle çocuklar birbirlerini iyi anlamalı ve sorunlardan sıyrılmalılar.
   
 3. d

  denizz Yeni Üye

  Güzelim zaten çocuklar büyüdükce ögrenir ögrendikce bildiklerini yapmak isterler işte burada deneme yanılma yöntemini benimsedikleri için sürekli hata yapacaklar bizlerde sabır ederek o hataları örtmeliyiz ve düzeltmeliyiz.
   
 4. M

  Mina Yeni Üye

  Yani ister istemez biz büyüdükçe sorunlarında cüssesi büyüyor
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş