1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çocuğunuzun Yatağı Ne Zaman Ayrılmalı

Konu, 'Psikiyatri' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

 1. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  Çocuğun kendi odasında ve kendi yatağında yatması onun gelişimi açısından büyük önem arz etmektedir. En geç 2- 3 yaş aralığında bebeğinizin yatağını ayırmaya özen göstermelisiniz. Bu yaş dönemini geçirmeniz çocuğunuzun özgüven ya da bireysellik gibi duygulardan yoksun kalmasına sebep olmaktadır. Yatağı ayrılmayan çocukların uykusuzluk ve uyku problemleri yaşama durumları ile karşı karşıya kalmaları olası bir durumdur.

  Yatak ayırma işlemleri gerçekleştirilirken bu işlem aşama aşama gerçekleştirilmelidir. Ağlama, uyumama, anne babanın yanına gelme, aranızda uyumak istiyorum gibi söylemlerde bulunma durumları yatak ayırmada geciken ebeveynlerin karşı karşıya kalacakları durumlar arasında yer alacaktır. Bu durumlarda uyuyana kadar bebeğinizin yanında kalma, hafta sonları birlikte yatma sözü verme, yanında oturma ya da yatağına kadar eşlik etme gibi eylemlerde bulunmanızda fayda görülecektir.

  Yatağını ayırma işleminde çocuğunuza yardımcı olurken tutarlı bir davranış izleminde bulunmalısınız. Eğer tutarlı davranmazsanız çocuğunuz sizin odanızdan ayrılmamak için direniş gösterecek ve bu durum onun kişilik gelişiminde bağımsızlık kazanım süresinde uzama gerçekleştirecektir. Bu durumda ilerleyen yıllarda çocuğunuzun okula alışma evresinde de gecikmeler görülebilir. Tüm çabalarınıza rağmen yatak ayırma işleminde başarısızlık durumu oluştuysa mutlak suretle bir uzman hekimden yardım isteyebilirsiniz.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Gayette öz güven sahibi ve sorunsuz ve 7 yaşında hala aramızda yatmasından kendisi de bizde zevk alıyoruz, ara ara kendi yatağında da yatmakta böyle bir nimet varken neden ayrı yatıralım fıstık gibi mis gibi :))
   
 3. Netice

  Netice Yeni Üye

  Yatırın çocuğunuzu ancak istediğiniz zaman kendi yatağına gidebilecek şekilde, yanınızda sürekli yatmaya alışırsa sorunlar olabilir ancak sizle yatmayı keyif görüyor ve kendine güveni tamsa bence de sorun olmaz.
   
 4. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  Bağımsızlık ve özgüven duygusu tam olarak oluşmuşsa problem değil; ama ya oluşmamışsa o zaman sorunlar başlar. Emin olun okul yıllarında sırf bağımsızlık duygusunu kazanamadığı için ve ailesine bağımlılığını atamadığı için 3- 4 ay boyunca sürekli ağlayan çocuklarla karşılaşabiliyoruz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş