1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çocuğunuzun Beslenmesinde Birtakım Kurallar

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

 1. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  Çocukların beslenme şekli genel olarak küçük yaşlardan itibaren oluşmaktadır. Katı gıdaya geçiş itibari ile çocuğunuzun beslenme şekli ileriki yıllarda da aynı şekli ile devamlılık arz edecektir. Bu nedenle çocuğunuza bebekliğinden itibaren yedirdiğiniz her yiyeceğin ayrı bir ehemmiyeti olduğunu unutmamalısınız. Beslenme şekli bebeğin gelişimi üzerinde son derece etkilidir.

  *Çocuğunuz meyve suyunu seviyorsa ona taze sıkılmış meyve suyu içirmeyi denemelisiniz. Katkı maddesi içermeyen meyve suyu seçimleriniz sağlıklı bir seçim olacaktır.

  *Et, fasulye, fıstık ezmesi, meyve, sebzeler ve makarna gibi besinlerde besleyicilik açısından tercihleriniz arasında yer alabilecek besinlerdir.

  *Çocuğunuza şekerli besinler vermemelisiniz. Şekerli yiyecekler çocuklarınızın dişlerinin çürümesine sebep olabilir. Şekerli yiyecekler iştah kapatır; bu etkileri düşünerek şekerli besin tüketimini mümkünse hiç yapmamalısınız.

  *Sağlıklı gıda tüketimleri her zaman birinci önceliğiniz olmalıdır. İçeriğinde kimyasal madde barındırmayan yiyecek ve içeceklerden çocuğunuzu uzak tutmalısınız. Besinlerinizi fazla ve uzun süre bekletmeden tüketmelisiniz.

  *Kalori değeri çok yüksek olan besin tercihlerinde bulunarak çocuğunuzun şişmanlamasına sebep olabilirsiniz. Bu nedenle seçtiğiniz yiyeceklerin kalori değerlerine dikkat etmelisiniz.

  *Çocuğunuzun beslenmesinde her şeyden önce anne babanın örnek teşkil etmesi gerekmektedir. Anne baba sağlıklı beslendiği sürece çocukta sağlıklı beslenecektir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş