1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çocuğunuzun Ateşi İle ilgili Genel Bilgiler

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

 1. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  Çocuklarda ateş çıkması sık karşılaşılan bir durum olarak bilinmektedir. Ateşin 38 derce ve üzerine çıkması olumsuz bir durum işareti olarak bilinir. Ama her ateş çıkması da bir rahatsızlık belirtisi değildir. Ateş oyun oynama ardından yükselmişse bir süre sonra normale dönecektir. Çocuğun ateşinin düşük olması da normal değildir. Çocuğunuzun ateşini ölçmek için bir cihaz almanız ve evde bulundurmanız iyi olacaktır. Kulaktan ateş ölçer, sayısal ateş ölçer, şerit şeklinde ateş ölçer gibi ateş ölçerlerden faydalanabilirsiniz.

  Sayısal ateş ölçeri hem ağızdan hem de koltuk altından kullanabilirsiniz. Koltuk altından yapacağınız uygulamada çocuğunuzu kucağınıza oturtmalısınız. Çocuğunuzun kolunu kaldırıp ateş ölçerin ince uzun kısmını koltuk altına yerleştirin. 3 dakika ardından eğer çocuğun ateşi 38 ve üzeri ise çocuğunuzun ateşi var demektir.

  Ağızdan ateş ölçer verecekseniz dil altına ateş ölçerin uç kısmını yerleştirmelisiniz. Gösterge 38 ve üzeri ise çocuğunuzun ateşi var demektir.

  Çocuğunuzun ateşi varsa titreme ve üşüme durumunda üzerini kalın şeylerle asla örtmeyin. Çünkü bu çocuğun ateşini azdıracaktır. Çocuğun hareketleri gözlenmeli bu hareketlerin ne anlama geldiği hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Çocuğunuzun sıcak bir yemek yemesi de çocuğunuzun ateşini yükseltecektir. Sabah akşam çocuğunuzun ateşini düzenli olarak kontrol etmeniz gerekmektedir.

  Çocuğunuzun ateşinin çıkmaması için oda sıcaklığı ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır. Hareketli bir oyundan dolayı terleme, sıcak yemek yeme gibi alışkanlıklar ateşi çıkaran etmenler arasında yer almaktadır. Çocuğunuzun ateşini ölçmeden önce çocuğunuzun sakin olduğu konusundan emin olmalısınız. Hareketli bir zaman diliminin ardından ateşini ölçmemelisiniz.
   
 2. Orko

  Orko Bilgi Sihirbazı.

  Çocuklarda yüksek ateş kolayca atlatılıyor bizlerde ise ölümcül haller alabiliyor.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş