1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çocuğunuzu Disiplin Ederken Yaptığınız Hatalar

Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında Minik Peri tarafından paylaşıldı.

 1. Minik Peri

  Minik Peri Bölüm Yöneticisi

  Her ebeveyn çocuğunun doğduğu andan itibaren birtakım kuralları öğrenmesi beklentisi içerisine girer. Bebeğiniz büyüdükçe istenilen davranışları yapma beklentiniz artış gösterir. Ama bazı ebeveynler çocuklarını eğitirken birtakım hatalı davranışlar gösterirler. Ben de bugünkü yazımda sizlerle bu konuyu paylaşacağım. Umarım sizler için faydalı olur.

  *Korku ile ikna etmek: Yemeğini yemezsen öcü gelecek; uslu durmazsan polis amcalar seni götürür gibi ifadelerde bulunarak çocuğunuzu korkutarak dilediklerinizi yaptırmanız yanlıştır. Böyle bir tutum sergileyerek öğrettiğiniz davranışlar kısa zamanda unutulmaya mahkumdur.

  *Hayata geçmeyen tehditler: Sokakta bağırırsan eve döneriz; ellerini yıkamadan dışarı çıkamazsın; dişlerini fırçalamazsan gezmeye gidemezsin gibi tehditleri hayata geçirmeden sonuç olan davranışı gerçekleştirmeniz durumunda bir daha bu tarz tehdit unsurları söyleseniz dahi işe yaramayacaktır.

  *Anne- baba tutarsızlığı:Annenin izin vermediği durumda babanın izin vermesi, annenin yasakladığını babanın çiğnemesi gibi tutarsız davranışlar çocuklar tarafından çok çabuk fark edilir ve suistimal edilir.

  *Abartılmış rüşvet:Çocuğunuza bir alışkanlık kazandırırken vereceğiniz ödülde her zaman ödül verme yönteminden yararlanmanız bir süre sonra işe yaramayacaktır. Davranıştan sonra vaad edilen ödüllerin rüşvete dönmesini istemiyorsanız bu ayrıntıya dikkat etmelisiniz.

  *Kıyaslama: Çocuklarınızı asla başkaları ile kıyaslamamalı; onu olduğu gibi kabullenme tercihinde bulunmalısınız.

  *Sınır koymamak:Çocuğunuza sınır koyma konusunda hiçbir sınırlandırma getirmiyorsanız - misafirliğe gittiğinizde dur dediğiniz zaman sizi dinlemiyorsa yani sözünüzü geçiremiyorsanız - ileride başkalarının kişisel mahremine göz koyacaktır demektir.

  *Detaylı ve uzun açıklamalar: Çocuğunuzun olumlu davranış öğrenmesi için neden o davranışı öğrenmesini istediğinizi açıklarken uzun açıklamalardan kaçınmalısınız.

  *Aynı zamanda önceden çocuğunuzun yaşadığı olumsuz deneyimleri her seferinde hatırlatmanızda da fayda görmeyeceğinizi bilmenizde fayda görülmektedir.
   
 2. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Gunluk yasantimizda gördugumuz tur hatalar evet. Dikkatli olmak gerekir.
   
 3. Ottoman

  Ottoman Bölüm Yöneticisi

  Çocukların üzerine titremek onlara güzel ahlak vermek olsa gerek.
   
 4. Murat

  Murat Yönetici

  Disiplin vereceğim diye çocuğunu dövenleri de biliyoruz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş