1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çocuğunuza Çok Yaramazsın Demeyin

Konu, 'Psikiyatri' kısmında ender tarafından paylaşıldı.

 1. ender

  ender Yeni Üye

  Anne baba tutumunun çocuğunuzun sosyal hayatını büyük ölçüde etkilediğini biliyor muydunuz? Peki, anne baba olarak çocuğumuza karşı olan tutumlarımızda nelere dikkat etmeliyiz.

  Her anne baba çocuklarının mutlu ve başarılı olmasını ister. Çevreyle iyi ilişkiler kurabilen, sorumluluk alabilen ve ahlak sahibi bir birey yetiştirmeyi her ebeveyn arzular. Bu hedefler doğrultusunda ebeveyn olarak üzerimize düşeni yapmak isteriz; ama bu bizi her zaman istenilen sonuca götürmeyebilir.

  Çocuk yetiştirirken asla yapmamanız gereken şey ona ne yapması gerektiğini söylemektir. Odanı topla, kardeşini dövme, yemeğini dökme gibi ifadeler yerine çocuğunuza odanı toplar mısınız, canım kardeşinle kavga etmeden oynayabilirsin sen büyüdün abi oldun/ abla oldun, yemeğini daha dikkatli yiyebilirsin gibi ifadeleri kullandığınız zaman değişim gerçekleşebildiğine tanık olabileceksiniz.

  18296.jpg


  Çocuğunuzu eleştirdikçe çocuğunuz hırçınlaşacaktır. Özellikle yaramazsın, dağınıksın gibi ifadeler çocuğunuza direk olarak eleştirilmiş hissi verecektir. Eleştirilen çocuk asabileşir ve sevilmediğiniz düşünür. Sen dili yerine ben dilini kullanın. Misafirlerle sohbet ederken çocuğunuz sözünüzü kestiği zaman sözümü kesme yerine sözümü kestiğin zaman karşımdaki kişiyle konuştuklarımı tamamlayamıyorum demeniz daha yerinde olacaktır.

  Karşınızdakinin çocuk olduğunu asla unutmayın; bu nedenle çocuğunuza karşı neyi istediğinizin farkına varmasını sağlayacak yaklaşımlarda bulunun. Böylece çocuğunuz sizi model alarak davranmaya başlayacaktır.
   
 2. Sabır

  Sabır Admin Yetkili Kişi

  Karşımızdakinin insan olduğunu düşünürken daha başarılı oluruz.
   
 3. Murat

  Murat Yönetici

  Çocuklara davranış çok önemli, bu aşamada onları kırmamak gerekiyor.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş