1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çocuğunuza Beslenme Alışkanlığı Kazandırabilme Yolları Nelerdir?

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında Bal Arısı tarafından paylaşıldı.

 1. B

  Bal Arısı Yeni Üye

  Bazı anneler çocukların yeterli yemek yemediklerinden ve dengeli beslenemediklerinden yakınmaktadırlar. Sizlerde bu anne adayları arasında yer alıyorsanız aşağıya ekleyeceğim sağlıklı beslenme ipuçlarına şöyle bir göz atmanızı tavsiye ederim.

  *Çocuklar anlatılanları değil gördüklerini taklit ederler. Bu nedenle dengeli beslenme konusunda çocuğunuza örnek gösterebileceğiniz beslenme alışkanlıklarına sahip olmanız gerekmektedir.

  *Çocuğunuz yemek yemeyi reddediyorsa onu zorlamamalısınız; aksi taktirde sizinle inatlaşan ve sürekli yemeyi reddeden bir çocuk ile karşı karşıya kalırsınız.

  *Zamanında yemek yemeyen; yeterli yemek yemeyen; yemeklerde seçici davranan çocuklara bağırmak, dövmek ya da fazla tepki verici davranışlarda bulunmak onların ileride unutamayacakları izleri taşımasına neden olabilmektedir.

  *Oyun ile yemek saati birbirine karıştırılmamalı; çocuk oyun oynarken yemek yedirilmemelidir. Ya da yemek saatinde oyun oynamasına müsade edilmemelidir.

  *Çocukların sevdikleri kişilerle beraber aynı zamanda ruhsal doygunluğa da ulaşacak şekilde yemek yeme ortamında karnını doyurmasına rehberlik edilmelidir.

  *Çocuğun yemeğini kendisi yemesine rehberlik edilmelidir.

  *Sofrada bir büyük olarak görgü kurallarına uyacak şekilde yemek yemeye özen göstermelisiniz.

  *Her çocuğun yeme ihtiyacı farklı orandadır; çocuğunuzu diğer çocuklarla asla karşılaştırmamalısınız.

  *İştahsızlık ya da aşırı iştahlı olma durumunun genetik faktör olabileceği gerçeğini de aklınızda bulundurmalısınız.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş