1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çocuğunuz Kötü Alışkanlıklarına Çözüm Yolları

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında Bal Arısı tarafından paylaşıldı.

 1. B

  Bal Arısı Yeni Üye

  Kimi zaman çocuğunuz birtakım davranışları kazanırken sizlere sorun çıkarırlar ve siz bunlarla uğraşırken kendinizi kötü hissettiğiniz zamanlar olabilmektedir. Bu nedenle sizlere birtakım önerilerde bulunarak sizlerin bu dönemlerinizi daha çabuk atlatabilmenize rehberlik etmeye çalışacağım.

  *Tuvalet alışkanlığı edinmesine rağmen çocuklar kimi zaman inatçılık davranışı sergileyebilmektedirler. Bu davranışın önüne geçmek amacı ile çocuklarınıza zamanında tuvalete gitmeleri durumunda onlara birtakım ödüller vereceğinizi söyleyerek ödüllendirme girişiminde bulunabilirsiniz. Böylece inatçılık huyu zamanla sönecektir.

  *Çocuklar sağlıklı yiyecekleri tüketmekte kimi zaman seçici davranabiliyorlar. Lahana, karnabahar, brüksel lahanası, kabak ya da patlıcan gibi yiyecekler çocuklar arasında fazla sevilmemektedir. Bu yiyecekleri sevdirmek için çocuğunuza lahana yiyen tavşanı gösterebilir; brüksel lahanası ile hamster'ını beslemesine yardımcı olabilirsiniz. Bu yiyecekleri hayvanların yiyip yaşamlarını sürdürdüklerini gören çocuklar bu tatları tatmaya daha ılımlı yaklaşabilir. Ya da sebze çorbasını beraber yaparak bu güzel tatları kendisinin hazırlamasını sağlayabilirsiniz. Sebzeleri haşlayarak gülen, kızgın, ağlayan yüz figürler oluşturarak bu sebze tüketimlerini eğlenceli hale getirebilirsiniz. Bu yöntemlerden biri mutlaka işinize yarayacaktır.

  *Bez faciaları: Kimi çocuklar bez bağlandıktan sonra bunu çıkararak etraf göl olana ya da pis kokularla dolu rahatsız ortamlar oluşumu meydana gelene kadar anne babadan saklanabilmektedirler. Bu durumda daha sıkı bantlarla ( koli bandı gibi ) bezleri bantlayarak kesin çözüm elde edebilirsiniz.

  *Oturak dertleri: Kimi çocuklar tuvalet eğitimi alırken lazımlığa oturmayı reddederler. Bu sebeple lazımlığa oturma bir sorun haline gelmektedir. Bu sorunu yok etmek amacı ile lazımlığa oturttuğunuz zaman çocuğunuzla çiş dansı, kaka dansı gibi danslar üretebilirsiniz. Çocuğunuz otururken el çırpma ya da ayakları yere vurma gibi figürlerle çocuğunuza eşlik edip bu alışkanlığı kazanmayı eğlenceli hale getirebilirsiniz.

  *Uyku Problemleri: Odalarında canavar olduğuna inanan çocukların var olduğunu biliyor muydunuz? Bu canavarları yok etmek için çeşitli yöntemler geliştirebilirsiniz. Canavarın güzel kokulu odalardan hoşlanmadığını söyleyerek çocuğunuzun odasına her gece oda spreyi sıkabilirsiniz. Her gece anne canavara telefon açıp oğlunun/ kızının peşini bırakmasını söyleyebilir; uyku saatinde okunan hikayeyi duyunca canavarın kaçtığına çocuğunuzu inandırabilirsiniz. Bu gibi yöntemler kesinlikle işe yarayacaktır.

  *Emzik kabusları: Çocuklardan bazıları büyüse bile emzik bırakmak istememektedirler. Emzik bırakma alışkanlığını kazandırmak için emzik için özel bir kutu yapıp istediğimiz zaman onu ziyaret edebiliriz. O emziğe başka bir çocuğun ihtiyacı olduğuna inandırıp emziği o çocuğa verelim mi diye çocuğunuza sorabilirsiniz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş