1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çocuğunuz İçin Hangi Meslek Doğru?

Konu, 'Pratik Bilgiler' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

 1. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  Çocukların görsel, dokunsal ve işitsel hafızaları farklı farklıdır. Kişilerin yetenekleri ve algısal gelişimine göre meslek seçimi yapılması gerekmektedir.

  Çocuğunuzun hangi zekaya sahip olduklarını öncelikle keşfetmeniz gerekmektedir. Görsel zekası kuvvetli bir çocuğunuz varsa öncelikle etrafında gördüklerini çabuk bir şekilde hatırlayabilir. Gördüğü bilboardları hatırlıyor mu; gördüğü bir resmi yaşının gerektiği şekilde hatırlayıp resmedebiliyor mu; derslerde hafızasında kalacak şekilsel notlar alabiliyor mu gibi sorulara cevap bularak bu zekaya sahip olup olmadığı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

  Görsel öğrencilerin uzmanlaşacağı alanlar genel olarak görsel sanatlar, bilgisayar, yazılım mühendisliği, mimarlık, dekorasyon, televizyon, ressamlık, grafikerlik, reklamcılık, moda tasarımcılığıdır.

  İşitsel alanda yeteneği olan bir çocuk gördüğü bir reklam görselinde hemen o reklam müziğini hatırlayabilir. İşitsel zekası kuvvetli bir çocuğunuz varsa dersini cd'den çalıştığı zaman okul hayatında daha başarılı bir öğrenci olabilir.

  İşitsel öğrencilerin uzmanlaşacağı alanlar ise iletişimle ilgili konular, avukatlık, öğretmenlik, halkla ilişkiler, radyo, siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler, tercümanlık ve yöneticilik olarak bilinmektedir.

  dokunsal zekası kuvvetli olan çocuklar ise herhangi bir tekstil markası düşündüğü zaman bu marka tasarımındaki kumaşların cinsi ve dokunusunu anımsayabilmektedir. Ders çalışırken bu öğrenciler ortalama 20- 25 dakika içinde öğrenme gerçekleştirebilirler. Dokunsal zekası kuvvetli öğrenciler bu nedenle yurt dışında eğitim alırken 25 dakika ders görüp 5 dakika teneffüs arasına tabii tutulmaktadırlar.

  Dokunsal öğrencilerin uzmanlaşacağı alanlar ise beden eğitimi öğretmenliği, tıp, diş hekimliği, aşçılık, çevre mühendisliği gibi doğayla özdeş ve hareketli meslekler olmalıdır.
   
 2. Uranüs

  Uranüs Yeni Üye

  Çocukları bırakın ne olmak istiyorlarsa onu olsunlar. Bu nedenle yaşamda zorlama olmamalı.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş