1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çocuğunuz Deterjan İçtiyse Ne Yapmalısınız

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında Kurban tarafından paylaşıldı.

 1. K

  Kurban Yeni Üye

  Çocuğum Deterjan İçti Ne Yapmalıyım


  Çocuğum Deterjan Yedi


  Çocuğunuz büyüdü, artık etrafını keşfetme zamanı da geldi. Çocuklar etraflarındaki nesneleri keşfederlerken bazen yanlışlıkla deterjan gibi bazı kimyasalları yiyip içebilirler.

  Çocuklarda yemek borusu yanığı, asit içeren kireç çözücülerin ve yağ çözücü olarak kullanılan kuvvetli alkali içeren temizlik malzemelerinin, yanlışlıkla, az miktarda da olsa içilmesi sonucu gelişiyor. Çamaşır suları ve kullanılan diğer deterjan tipi temizlik malzemelerinin içilmesi sonucu gelişebilecek yanıklar ise yüzeyseldir ve kalıcı hasara neden olmaz.

  Çocuğunuzun tükürüğünü yutamaması, ağızdan salya gelmesi, kusma, kanlı kusma, ağız ve hatta göğüs çevresinde yanık yaraları, solunum güçlüğü belirtileri de görülebilir.

  Önlem ve acil müdahale nasıl olmalı?

  - Ev temizlik malzemelerini kesinlikle çocukların ulaşamayacağı ve bulamayacakları şekilde saklayın. Kullanacağınız zaman da dikkatli davranın.

  - Temizlik malzemelerini ve artıklarını meşrubat şişesi, saklama kabı, bardak, fincan, kase vb. kaplara koymayın.

  - Çocuğunuzun yakıcı madde içtiğini görürseniz ya da içtiğinden şüpheleniyorsanız, kesinlikle kusturmayın. Süt, yoğurt, ayran, su vb. vermeye çalışmayın. Bu yöntemler travmanın şiddetini daha da artırmaktan başka bir işe yaramaz.

  - En kısa sürede, çocuk cerrahisi kliniğinin bulunduğu sağlık kuruluşuna başvurun.
   
 2. N

  Naciye Yeni Üye

  En çok korktuğum şeylerden bir tanesidir bu deterjan içme durumu
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş