1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çocuğunuz Ders Çalışmak İstemiyor Mu?

Konu, 'Psikiyatri' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

 1. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  Anne babaların en çok şikayet ettikleri konulardan bir tanesi de çocukların ders çalışma konusundaki isteksizlik durumlarıdır. Öğretmenler, anne- babalar her türlü çabayı göstermelerine rağmen çocuklar ders çalışmama konusunda direniş gösterdikleri zaman büyüklerde kaygı ve öfke durum oluşumları meydana gelebilmektedir.

  Çocuklarda görülen ders çalışmama sorunu öyle sanıldığı kadar basit bir sorun değildir. Kişiden kişiye değişen sebepleri olabildiği gibi birtakım ortak sebepleri de olabilmektedir.

  Ders çalışma alışkanlığını kazandırmak için şu adımları atabilirsiniz.

  *Çocuğunuzun psikolojik direncini kırmalısınız. Çocuğunuza günde ne kadar ders çalışabilirsin diye sorarak işe koyulabilirsiniz. Diyelim ki çocuğunuz 30 dakika dedi. Siz bunun yarısını yani 15 dakikayı ondan kendisi için ayırmasını isteyin. 15 dakika boyunca tv karşısında, bilgisayar başında ya da yanında telefon bulunmadan çalışma odasında sessiz bir ortamda çalışması gerektiğini belirtin. Aynı zamanda haftasonu ders çalışmasını istemeyin. Bu kadar kısa süreyi her gün hafta içi tekrarlaması gerektiğini ona iletin.

  *Çocuğunuza otokontrolü sağlaması açısından bu 15 dakikalık sürenin altına düşmemesi gerektiğini belirtin.

  *Çocuğunuzun ders çalışma alışkanlığı kazanması için belirlediğiniz tüm kriterleri çocuğunuzun 21 gün boyunca tekrar etmesi gerektiğini ona bildirmeniz gerekmektedir.

  *Ders çalışma alışkanlığı belirli bir rutine oturduktan sonra çocuğunuza dilersen bu 15 dakikalık sürenin üzerine çıkabileceğini belirtin. Emin olun çocuğunuz bu sürenin üzerine çıkacaktır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş