1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çocuğum Yemek Yemiyor

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında Kutup Yıldızı tarafından paylaşıldı.

 1. K

  Kutup Yıldızı Yeni Üye

  Çocuğum yemek yemiyor, oldukça iştahsız, şikâyetinde bulunan anneler arasında yer alıyorsanız bunun arkasında gizli bir sebep yatıyor olabileceğini düşünmeye başlamalısınız. Ya da çocuğun içinde bulunduğu gelişim özellikleriyle alakalı bir süreç yaşıyor olabilirsiniz. Çoğu uzman 1 yaşını geçmiş çocuklarda ciddi oranda iştah kaybının gözlemlendiğini ve bunun nedenlerinin çok iyi analiz edilmesi gerektiğini söylemektedir. Peki, çocuğunuz neden yemek yemiyor olabilir?

  Çocuğunuz Artık Büyüyor
  Birçok aile, özelikle anneler yemek yemeyen çocukları için çok fazla endişe duyarak türlü oyunlarla, bir kaşıkla peşinlerinde koştururlar. Aslında bu durum hemen hemen bütün çocuklarda gözlemlenen yeme miktarında azalma dönemine, mevcut dönemin özelliklerini sergilediğine dair normal bir süreç olarak tahmin edilmektedir. Çocuğunuz artık büyüyor, çevresinden olup bitenlerle daha çok ilgili, tam mesaisini dünyayı tanımaya ayırmış durumda, böylelikle yemek yemeyi unutabilmektedir. Oyuna dalarak atladığını yemeğini, bir sonraki öğünde acıkarak, daha istekli yiyecektir.

  Çocuğunuz İlgi Çekmeye Çalışıyor
  Kızım, oğlum yemek yemiyor diyen annelerin arasında yapılan bir araştırmada, annelerin %80’inin çalıştığı ve çocuğuna kaliteli zaman ayırmadığı tespit edilmiştir. Uzmanlar çocuğun ihtiyaç duyduğu ilginin tam manasıyla verilememesinden kaynaklanan, yemek yememe probleminin oluşabildiğini söylenmektedir. Yeterince ilgi gösterilmeyen çocuklar, istedikleri ilgiye kavuşabilmek ve anne-babasının dikkatini çekebilmek için yemek yemeyebiliyorlar. Sadece çalışan annelerde değil, yeni kardeşi olan birçok çocukta aynı davranış gözlemlenir. Yemek yemediklerinde daha fazla üzerine düşüldüğünün farkına varan çocuklar daha yavaş, daha az yemek yiyerek ilgiyi üzerlerine çekmeye çalışarak bu da baskıya, “çabuk ye” gibi emir kipi cümlelere sebep olabilir. Çocuğunuza daha çok zaman ayırmaya, onun için oldukça değerli olduğunu fakat başka sorumlulukları da yerine getirmesi gerektiğini açıklamanız ve baskıcı, ısrarcı ve yırtıcı tavırlardan uzaklaşmanız gerekmektedir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş