1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çocuğum Yaramaz Deyip Geçmeyin!

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında Bal Arısı tarafından paylaşıldı.

 1. B

  Bal Arısı Yeni Üye

  Kimi çocuklar hiperaktiftir; ama anne baba hiperaktiviteyi benim çocuğum çok yaramaz diyerek kabullenmek istemez. Toplum genelinin % 3- %5 'inde görülen hiperaktivite dikkat eksikliği problemi ile de karıştırılabilmektedir. Yaşamsal stres düzeyi, beslenme düzeni, maruz kalınan çevre koşulları ve kullanılan ilaçlar dikkati bozabilmektedir. DEHB kimi zaman doğuştan olabilmektedir ve aile bu durumu geç fark etmektedir.

  Dikkat eksikliği ve hiperaktivitenin çocuğun hayatındaki etkileri şu şekilde görülmektedir:

  *Otorite ile sorunlar, okula gitmede isteksizlik durumu, yanlış arkadaşlık ilişkileri sık karşılaşılan durumlar arasında yer almaktadır.

  *Ergenlik döneminde hiperaktivite bireyi riske girebilecek tehlikeli durumlara karşı meraklı biri haline getirebilmektedir. Alkol- madde kullanımı ve bağımlılığı; hayvanlara- insnalara zarar verme; zorbalık; göz dağı veren çete ve siyasi gruplara girme gibi durumlarla karşı karşıya kalınabilmektedir.

  *Ruhsal yönden kaygılı ve depresif görünümlü bir kişilik oluşumu meydana gelebilmektedir.

  *Çok yakınları tarafından bile cezalandırılabilen birey olabilme riski altında olduklarından yalnız yaşama ihtimali yüksek kişiler olarak hayatlarına devam edebilmektedirler.

  *Aktif olarak çalışabildikleri bir işi ve düzenli görüştüğü arkadaşları bulunan bir sosyal çevresi bulunamayabilmektedir.

  *Mutsuz ve yardıma muhtaç olarak yaşamlarını sürdürmektedirler.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş