1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çocuğu Babası İle Korkutmayın

Konu, 'Psikoloji' kısmında Minik Peri tarafından paylaşıldı.

 1. Minik Peri

  Minik Peri Bölüm Yöneticisi

  Çocuğun gelişiminde uygun disiplin yöntemlerinden yararlanılmalıdır. Anneler çocukları ile daha fazla zaman geçirdiklerinden dolayı disiplin konusunda babalara daha çok görev düşmektedir. Bunun nedeni çocuğu ile fazla vakit geçiren annelerin tutarlı davranmamalarından kaynaklanmaktadır. Fakat her ne olursa olsun babanın bağıran, sert, otoriter, kızan ya da korkulan bir unsur olarak çocuğunuzun karşısına çıkması tamamen yanlış bir tutum olacaktır. Baba bu durumda her daim korkulan ve istenmeyen bir birey olacaktır.

  Çocuklara hem anne hem de babanın aynı disiplin anlayışı ile yaklaşması gerekmektedir. Disipline etme konusunda babanın çocukla daha az zaman geçirmesi kurallara uyma konusunda çocuk için avantaj oluşturacaktır. Çocuğun sağlıklı gelişimi açısından çocuk için baba asla korku unsuru olmamalıdır. Aksi taktirde çocuk kendini istenmeyen ve her zaman sorun yaratan bir çocuk olarak algılayacaktır.

  Çocuk disipline edilirken olumsuz davranışlar değiştirilirken aynı zamanda olumlu davranışın ödüllendirilmesi de çocuğunuzun olumlu davranışı yapması gerekliliğini anlamasına yardımcı olacaktır. Maddesel yerine davranışsal ve sözlü ödüller vermenizde de fayda görülmektedir.

  Babalar kimi zaman çocukları ile fazla zaman geçiremedikleri için onlara oyuncak, çikolata, şeker alarak ödüllendirme tercihinde bulunmaktadırlar. Halbuki çocuklar için babanın yerini hiçbir ödül tutmaz. Ödüller zamanla etkisini kaybeder ve çocuklar içinde bir anlam ifade etmemektedir.
   
 2. Uranüs

  Uranüs Yeni Üye

  Birilerini evde günah keçesi yapmak yanlış, hatta doktorları, hurdacıları kesinlikle çocuktan soğutmayın :)
   
 3. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Bircok anne bu tur seyleri yapiyor.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş