1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Cizvit Tarikatı Nedir?

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Uranüs tarafından paylaşıldı.

 1. Uranüs

  Uranüs Yeni Üye

  1534'de kurulan ve bir Hıristiyan tarikatı olan Cizvitler çok farklı bir yapıda işlev yürütmüştür. Cizvitlerin diğer tarikatlardan ayıran en önemli ayrıntısı örgütün işleyiş yapısıydı.

  Tarikat üyeleri kendilerini ve sistemlerini ele vermeden toplumun diğer insanlarla uyum içinde, ve onlardan biriymiş gibi yaşarlardı. Planlarını uzun vadeli olarak kuran bu tarikat kesinlikle kısa vadede hareketler için nihayete ulaşacak planlarını tehlikeye atmazlardı.

  Cizvitler Avrupa'da konumları itibari ile en önemli siyasi ve ekonomik gücü haline gelmiştir. Cizvit tarikatına kabul edilen tüm bireyler mutlaka uzun ve ayrıntılı eğitimlerden geçirilir, fakat başarılı görülenler tarikatın ideallerini öğrenebilirlerdi.
  Cizvitler.jpg
  Cizvit tarikatına mensup olanlar, özellikle fakir ve yetenekli gençlere, kurdukları ya da destekledikleri özel eğitim kurumları aracılığı ile üyelerine çok iyi bir eğitim verirlerdi. Cizvitler, bir kurum ya da topluluk ile karşılaştıklarında asla açıktan kavgaya girmezler, gizli faaliyetlerle o kuruluşu yada insanları gizli güçleri ile saf dışı bırakırlardı. Cizvit tarikatından esinlenen bir çok gurup olmuştur.
   
  Murat bunu beğendi.
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Hiç yabancı gelmedi örgütün şeması tarikatın yada.. Demek ki Cizvit kılıklılar günümüzde de varmış..
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş