1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çırağan Sarayı Baskını

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  20 Mayıs 1878'de gerçekleşen Çırağan Baskını yada diğer adı ile Çırağan Sarayı vakası Ali Suavi ve beraberindeki 150 kadar kişi ile Çırağan Sarayında tutulan eski Osmanlı padişahlarından 5. Murad'ı kurtarmak ve tekrar tahta geçirmek amacıyla yapılan ihtilal girişimi olarak tarihteki yerini almıştır.
  Çıragın Sarayı.jpg
  2. Abdülhamit tahta iken onun tahta olmasını istemeyen İngiliz destekli Ali Suavi ve beraberindekiler saraya baskın yapar ve saray muhafızlarını etkisiz hale getirir, bu arada 5. Murad'ın tutsak olarak tutulduğu odaya girerler ancak 5. Murad akıl sağlığı yerinde olmadığından gelenlerin niyetini anlayamaz ve onlarla gitmek istemez, bu arada Beşiktaş Muhafızı Yedisekiz Hasan Paşa ve askerleri saraya gelmiştir ve 60 kişilik asi gurubu etkisiz hale getirdikten sonra . Yedisekiz Hasan Paşa, haydar tabir edilen kalın bir sopayla Ali Suavi'nin başına vurarak öldürmesi ile bu darbe girişimi atlatılır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş