1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çıngırak Yapıyoruz; “Alican’ın Kardeşi” adlı drama

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

 1. dilayim

  dilayim Bölüm Yöneticisi

  Serbest Zaman- Sanat- Türkçe:


  Öğretmen, eline çıngırak, biberon; ağzına emzik alır, önlük takarak sınıfa girer. Bebek taklidi yaparak sohbet konusunu başlatır. Sonra çocuklara kimlerin kardeşlerinin olduğu, kardeşleri doğduğunda ne hissettikleri sorulur. Çocukların kardeşi ile ilgili anılarını anlatmalarına fırsat verilir.Çocuklardan kollarını ellerini dirseklerinde birleştirecek şekilde bağlamaları istenir. Kollar sağa sola sallanarak aşağıdaki ninni ezgili bir şekilde söylenir.

  Uyusun da büyüsün ninni,

  Tıpış tıpış yürüsün ninni,

  Kardeşim büyüsün ninni,

  Oyunlar oynayalım ninni.

  Öğretmen ağlama öykünmesi yapınca kollar (yani beşik) sallanır. Susunca sallanılmaz. Öğretmen, çocuklara kardeşleri için çıngırak hazırlayacaklarını söyler. Plastik meyve suyu kapları içine nohut, mercimek, küçük taş, boncuk vs. atmaları söylenir. Kapağı kapatılır. Yapılan çıngırakla bir süre oynanır.


  Drama:


  Çocuklara: “Şimdi hepimiz bebek olalım. Acıktığımızı söyleyelim haydi, ........... . Susadığımızı söyleyelim haydi, .....” vs. Çocuklara bebeklerin konuşamadıkları için söylemek istedikleri şeyleri ağlayarak söyleyebildikleri fark ettirilmeye çalışılır. O nedenle annelerimizin onlara daha fazla zaman ayırmak zorunda kaldıkları, bizim de annemize yardımcı olmamız gerektiği anlatılır. “Alican’ın Kardeşi” adlı drama öğrencilerle birlikte yapılır.

  Alican’ın kardeşi emekleyerek yürüyor.(Emekleme hareketi yapılır.)

  Dişleri sadece 1, 2, 3 tane.

  Sütünü “Hım hım hım!” diye emiyor. (Süt içme öykünmesi yapılır.)

  Karnı acıkınca “Ingaaaaa!” diye ağlıyor. (Eller yanaklara sürülerek ağlama öykünmesi yapılır.)

  Alican kardeşini kucağına alıyor “Eeeee, eeee!” diye ona ninni söylüyor. (Kucakta sallama hareketi yapılır.)

  Kardeşi yavaşça gözlerini yumuyor. Şşşşşşşş! Uyanmasın kapıyı yavaşça çekelim.

  Şimdi annemizin ve babamızın yanına gidelim. Kardeşim uzun uzun uyusun sonra da çabucak büyüsün. Bana arkadaş olsun.” (N. Şirin)
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş