1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çin Seddi Nerede Başlar Nerede Biter?

Konu, 'ABCÇ Sözlük' kısmında dilek öğretmen tarafından paylaşıldı.

 1. d

  dilek öğretmen Yeni Üye

  Çin Seddi Nerede başlar nerede biter
  Çin Seddinin sınırı nereden başlar
  Çin Seddi Nereden başlar

  [​IMG]


  Çin Seddi, Çin'in kuzeybatısı boyunca uzanır. Dünyanın en uzun savunma duvarıdır. Kalıntıları Po Hay körfezinde deniz kıyısında başlar. Pekin'in kuzeyinden geçerek batıya yönelir ve Huang-Ho nehrini ikiye bölerek güneybatıya uzanır. Gobi Çölü'nün güneyinden batıya yönelerek devam eder.
   
 2. H

  Hoca Yeni Üye

  her tarih dersinde, konu itibariyle bulunmasından mütevellit, herkesin en az bir kere türk olduğundan dolayı övündüğü mimari.
   
 3. F

  Fıstık Yeni Üye

  Çin Seddi oldukça kalın surlardan oluşuyor eminimki
   
 4. M

  Misafir Misafir

  çin seddi çok uzun bir yerdir:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:

   
 5. Osmanlı İmparatorluğundaki Savunma Saldırı Dünyanın Hiç Bir Ülkesinde Yok
   
 6. M

  Misafir Misafir

  ÖlÜrÜm tÜrkİyem.......
   
 7. E

  Elma Yeni Üye

  çin seddi ucu bucağı belli olmayan bir uzunlukta
   
 8. M

  Misafir Misafir

  Türk korkusu adama neler yaptırmış :d
   
 9. M

  Misafir Misafir

  Çin'in Savaşan Beylikler döneminde (M.Ö.403 M.Ö.221), Çin seddinin temeli 20'den fazla ayrı ayrı krallık tarafından atılmıştı. Chu, Qi, Yan, Wei, Han, Zhao, Qin Krallıkları birbirinden korumak için sınırlarında ilk setler inşa ettiler. Qin,Zhao,Yan kralıkları ise XiongNu, DongHu, LinHu, Hiung-nu'ların saldırılarını durdurmak ve ülkenin kuzey sınırlarını koruma amacıyla da inşa ettiler. Çin'in ilk İmparatoru Qin Shi Huang, burayı boydan boya aşılmaz bir savunma duvarıyla kapatmaya karar verdi. Bu devasa inşaata girişmekteki amacı konusunda tarihçiler farklı görüşler öne sürmüşlerdir. Bunlardan bazıları:
   • Ülkenin sınırlarını başta Hiung-nu olmak üzere kuzeyden Çin'e karşı Türk boylarının saldırısına karşı savunmak.
   • Uzun savaşlar sonunda yıktığı beyliklerin esir düşen yöneticilerini sürgün ve ağır işe sürerek cezalandırmak.
   • Ülkeden kaçısları önlemek.
   • Ülkenin tek yönetim altında birleştiğini içeriye ve dışarıya göstermek.
   • Kuzeyden gelen Türk saldırılarına karşı savunmak için.
  Qin Shi Huang M.Ö. 221 yılında daha önceki krallıkların yaptırdığı duvarları birleştirerek uzattı. M.Ö. 3. yüzyıldan M.S. 17. yüzyıla kadar Çinliler seddi uzatmaya devam etmişlerdir. Seddi onaran ve savunma amaçlı kullanan son hanedan Ming Hanedanı (1368-1644) olmuştur.
  Seddin yıkılmış olan kısımlarıyla birlikte uzunluğu 6.000 kilometreyi bulur. Bugün ayakta duran kısım Ming Hanedanı devrinden kalan 2.500 kilometrelik settir. Ancak asıl inşaat, M. Ö. 221 ile M. S. 608 yılları arasında yapılmıştır.
  Seddin kalınlık ve yüksekliği yer yer değişir. Sanılanın aksine Çin seddinin tamamı tuğlalardan oluşmaz. Bazı yerleri çok zayıf, kuvvetsiz maddelerden yapılmıştır ve bu duvarlar çok kısadır.[SUP][kaynak belirtilmeli][/SUP] Bu zayıf duvarların amacı devleti saldırılardan korumak değil kaçak düşmanı yavaşlatmaktır.[SUP][kaynak belirtilmeli][/SUP] Genellikle duvarın yüksekliği 4-6 metre, taban kalınlığı 7 metre ve üst kalınlığı ise 6 metre civarındadır. Kalın olan yerlerin üzerinde atlar ve arabalar gidebilmektedir. Kalın duvarlar boyunca siperlik ve okçu delikleri vardır. 200 metrede bir gözetleme kulesi veya kale ve 9 kilometrede bir fener kulesi bulunur. Duvar üzerinde yer yer saray ve tapınaklara da rastlanır. Bazı yerlerde setler, kademeli savunmaya olanak verecek şekilde birkaç sıra halinde yapılmıştır.
  [​IMG]  Bu tarihî yapı, 7 Temmuz 2007 tarihinde, Dünyanın Yeni Yedi Harikası'ndan biri olarak seçilmiştir. Kuruluş tarihi:221
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 22 Mart 2015
 10. Murat

  Murat Yönetici

  Çin içerisinde oradan oraya giden devasa hayranlık uyandıran büyük bir yapı.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş