1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çin Halk Cumhuriyetinin Resmi Dili

Konu, 'Ülkeler' kısmında Mahmut Hoca tarafından paylaşıldı.

 1. M

  Mahmut Hoca Yeni Üye

  Çin Halk Cumhuriyetinin Resmi Dili Nedir
  Çinin Resmi Dili Nedir Çinliler Nece Konuşur?

  Çin dilleri ya da Çin dil ailesi Çin bölgesel dilleri, ya da lehçeleri, Çin'de yaşayan Hanlıların konuştuğu dillerin tümüne verilen addır. Çin-Tibet dil ailesine dahil iki koldan birini oluşturmaktadır. Bunlar Sinitik diller olarak da adlandırılır.
  [​IMG]
  Mandarin olarak da adlandırılır. Yaklaşık 836 milyon konuşanı bulunmaktadır. Bu gruba dahil lehçeler Çin'in kuzey ve güneybatı bölgelerinde konuşulur. Günlük dilde Mandarin, ya da Çince olarak adlandırılan resmi dil Putonghua ile karıştırılmamalıdır.

  Tüm bu farklılıklara rağmen, yazı dili neredeyse ortaktır.M.Ö. 3. yüzyılda ortaya çıkan ortak yazı dili, 20.Yüzyıl'da Mandarin dili esas alınarak yapılandırılmıştır. Hong Kong ve Tayvan'da kullanılan Çince karakterler geleneksel Çince karakterler esas alınarak yazılır.

  Dünyadaki 1 milyardan fazla kişinin anadili olarak kabul edilen Çince, tamamen ayrı birer dil olarak kabul edilebilecek kadar farklı diyalektlerden oluşmuştur.

  Çinliler bu dilleri diyalekt teriminin karşılığı olarak kullandıkları fangyan terimi ile adlandırsa da, genelde dilbilimciler tarafından konuşma dili olarak Çincenin bir dil değil, bir dil ailesi olduğu kabul edilir. Bu aileye dahil 14 temel dilden en çok kullanıcısı olanlar; Mandarin, Kantonca, Min ve Hakka'dır.
   
  1 kişi bunu beğendi.
 2. a

  alev Yeni Üye

  böyle komik bir konu olurmu çinlilerin dili çincedir bunda bilemicek ne var:))))
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş