1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Cilt Çatlakları...

Konu, 'Vücut Bakımı' kısmında bonibon tarafından paylaşıldı.

 1. b

  bonibon Yeni Üye

  Çatlaklar cilt çatlakları oluşur.

  Çatlaklara engel olunabilir mi?

  Çatlaklara engel olabilmek için karın soğuk – sıcak su ile şok duşu ve düzenli egzersiz yapmak cilt ve kasların oksijenle beslenmesi ve hücrelerin güçlenmesi açısından önemlidir. Güçlü hücreler çatlamazlar. Ayrıca dengeli beslenmek ve bol su içmek de cildin sağlıklı bir yapıya sahip olmasında ve kendini korumasında önemli bir faktördür.


  Herkeste çatlak görülür mü?

  Hayır. Çünkü çatlakların oluşumunda kalıtımın da rolü vardır. Dokuları zayıf olanlarda kilo alıp verme sırasında bu çatlaklara daha sık rastlanır. Açık tenli kişilerde de esmer olanlara kıyasla daha çok çatlama görülür. Çatlakların önlenmesinde kiloyu korumanın ve bakımın büyük etkisi vardır.  Çizgiler belirdikten sonra ne yapılabilir?

  Ciltteki çatlamalara engel olan her türlü önlem hem de çatlakların oluşmasını engellemede yardımcı olacaktır. Çatlakların oluştuğu bölgelerde cildi germeye yönelik tedavi ve bakımlar da çizgilerin belirginliğini kaybetmelerine yardımcı olur.  Korunmak için neler yapmalı?

  Ne yazık ki oluşumlarını ısrarlı bir bakımla engellemek mümkün. İşte tavsiyelerim:  * Cildinizi her gün bir kremle nemlendirin. Kremler hem çatlamaya karşı cilde gereksinim duyduğu suyu verecek hem de cildin esneme kapasitesini artıracaktır.  * Bol bol su için.  * A E ve C vitaminleri yönünden zengin yiyeceklerle beslenin.  * Spor yapın.  * Kısa süreler içinde kilo alıp vermemeye çalışın.  * Hamileyseniz kilonuzu doktorunuzun önerdiği sınırlar içinde tutmaya özen gösterin.  * Çatlakların tedavisi daha erken dönemlerde iken bir dereceye kadar mümkün olduğundan bu dönemleri kaçırmadan uzman dermatoloğunuzla görüşmeniz daha doğru olacaktır ancak bazen bir dereceye kadar bölgedeki yoğunluk ve belirginliği kaybettirelebilir. Yapılan tedavi sonuçlarının sizi hayal kırıklığına uğratmamak için tabi ki doğru kişilere baş vurmanız lazım.  Hamilelik döneminde daha sık rastlanır!

  İnsan cildi çok esnektir. Ancak cilt kendi kapasitesinin üzerinde esnerse gümüş beyazımsı bir renk alır. Ancak kişi eski kilosuna dönse bile bu çizgiler hiçbir zaman tam anlamıyla kaybolmaz. Hamilelik döneminde ciltte gerilme olan bölgeleri koruyucu ürünlerle nemlendirmek ve esnemeye hazırlamak çatlaklara karşı etkili bir önlem olabilir.  Hamilelik döneminde uygulayacağınız doğru bakımlar çatlakların sayısını minimalize etmenizi ve daha sonra bu konuda çok fazla çaba serf etmemenizi sağlayacaktır. Kozmetik ürünlerin doğru seçimi ve hamilelik süresince düzenli bir şekilde uygulayacağınız bu ürünler sayesinde çatlakları oluşabilecek minimal dereceye indirmek mümkün tabi bu doğru karar ancak doğru bir fizik muayene ve cilt tipi tespit edildikten sonra yapılır.  Çatlakların tıbbi tedavilerinde hangi yöntemler uygulanıyor?

  Çatlakları yüzde 100 geçirecek herhangi bir yöntemin olmaması ile birlikte en çok kullanılan yöntemler lazer ve karboksiterapi yöntemleridir karboksiterapi yöntemleri sayesinde ortalama 8- 10 seanslık uygulamalardan sonra hem cilt kalitesinde genel düzelme ve toparlanma ve hem çatlaklarda yine yüzde 60- yüzde 100 başarı elde edilebilir.  [​IMG]
   
 2. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  Cilt çatlakları hususunda verilen bilgiler için teşekkürler.
   
 3. Şaban

  Şaban Yeni Üye

  Çatlakları yüzde 100 geçirecek herhangi bir yöntemin olmaması ile birlikte en çok kullanılan yöntemler lazer ve karboksiterapi yöntemleridir
   
 4. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi

  Bizim kafamiz catlak :D

  Saka bir yana, bilgiler icin tesekkurler.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş