1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çılgın proje 2. Bogaz Kanalistanbul nedir?

Konu, 'Türkiyem ve Şehirlerimiz' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Başbakanın açıkladığı çılğın proje olan Kanalistanbul nereden geçecek? Kanal İstanbul 2. Bogazın muhtemel güzergahı neresidir?

  Yaklaşık 6 ay önce ortaya atılan proje iddiası bugün Başbakan Erdoğan tarafından doğrulanmış oldu.
  [​IMG]
  7 Ekim 2010'da yapılan haberde İstanbul için 20 milyar dolarlık müthiş bir proje yapılacağı ve Haliç'in Boğaz'a kanalla bağlanacağı öne sürülmüştü.

  Bugün de Çatalca ve Silivri'nin batısında Çerkezköy'le Silivri arasında Karadeniz'den Marmara'ya açılabilecek 45-50 kilometre uzunluğunda bir kanaldan bahsediliyor.

  kullan

  Muhtemel güzergahın ipuçları:

  - İstanbul'un boğaz trafiğinin rahatlatmak için ve gemi trafiğini şehrin dışından geçirme amacı taşıması nedeniyle projenin geçeceği güzergahın şehrin dışında olacağı ağır basan bir ihtimal

  - Açılacak kanaldan çıkacak büyük miktardaki toprağın üçüncü havaalanınında yapılacağı alanda kullanılacağı ifade edildi. Kanalın üçüncü havaalanının yapılacağı bölgeye yakın olacağı da tahminler arasında,

  - Erdoğan, açıklaması sırasında bölgede bazı maden ocakları bulunduğunu ve bazılarının kapatılacağını ifade etti. Maden ocakları da İstanbul'un batısında kalan alanda yer alıyor.

  - Bölgede doldurulacak göller olabileceği ifade edildi. O da İstanbul'un batısını işaret ediyor.

  kullan

  - NTV'de uzman görüşleri eşliğinde simulasyonu çıkarılan harita olası güzergahı ortaya koydu. Haritaya göre, Çatalca, Silivri, Büyükçekmece, Arnavutköy, Başakşehir, Esenyurt, Beylikdüzü, Başakşehir, Avcılar, Küçükçekmece, Zeytinburnu, Bayrampaşa, Güngören, Bakırköy, Bahçelievler, Bağcılar, Fatih, Beyoğlu, Şişli, Beşiktaş, Gaziosmanpaşa, Sultangazi, Eyüp, Esenler, Sarıyer kanalın açılmasıyla oluşacak adada kalacak.

  - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kanalın maliyetinin 10 milyar doların üzerinde olabileceğini açıkladı.

  kullan

  BAŞBAKAN ERDOĞAN ÇILGIN PROJEYİ AÇIKLADI

  EKİM 2010'DA ORTAYA ATILAN DİĞER PROJE

  İstanbul ikinci bir boğaz ve devasa boyutta yeni bir ada kazanacak. Haliç'ten kanallar açılarak Kağıthane ve Alibeyköy dereleri üzerinden Boğaz'ın kuzeyindeki Büyükdere'ye ulaşılacak.

  kullanHarita Habertürk gazetesinden alınmıştır.

  2010 yazında proje olarak Başbakan Erdoğan'a sunulan plana göre, çalışmalarda başta Kağıthane ve Alibeyköy dereleri olmak üzere su yolları kullanılacak.

  Haliç'ten kanal açılmaya başlanarak Kağıthane ve Alibeyköy dereleri takip edilecek. Kağıthane İlçesi ve Ayazağa ve Kemerburgaz'ın hemen üzerinden yine su yolları takip edilerek Büyükdere'ye yani İstanbul Boğazı'nın kuzeyine ulaşılacak.

  Kanal ortalama 100 metre genişliğinde planlanıyor. Haliç'in Boğaz'ın kuzeyinde kalan Büyükdere ile uzunluğu 20 kilometreyi bulan bir kanalla birleştirilmesiyle İstanbul yeni bir doğal adaya daha kavuşmuş olacak.

  Yeni İstanbul adasında Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli, Kağıthane, ve Sarıyer'in bir kısmı yer alacak. Böylelikle tarihi yarımada olarak bilinen Eminönü-Fatih bölgesinin yanı başında yeni bir de ada yer alacak.

  Yeni kanal İstanbul'a çok önemli başka katkılar da sağlayacak. Bölgedeki araziler değerlenirken, özellikle Alibeyköy ve Kağıthane'de yıllardır kaldırılmyan, çevreye zararlı fabrikalar da ortadan kalkmış olacak. Su kanalının Boğaz'dan sağlayacağı akış ile sirkülasyon artacağı için Haliç temizlenmiş olacak, derelerin kirliliği de ortadan kalkacak.

  Ön proje ünlü mimar Sinan Genim tarafından hazırlandı. İki yıl içinde bitirilmesi planlanan projenin kamulaştırma bedelleriyle birlikte 20 milyar dolarlık bir maliyete ulaşması bekleniyor.

  Kaynak : HABER 7
   
 2. k

  kduranli Yeni Üye

  İşte proje diye ben buna derim. Harika İstanbul Sidneyden daha güzel olacak. Tabi birde arsalar degerlenecek birileri kazanacak olsun sonuçta önemli olan memlekete güzel şeyler kazandırmak. Şanslı arsa sahiplerinede tebrikler.
   
 3. C

  Compagno Yeni Üye

  Çılgın adı çok uygun olmuş ;)
   
 4. A

  Abdullah Yeni Üye

  Çılgın adı uyumlu olmuş...
   
 5. s

  sheryy Yeni Üye

  İkinci Boğazın güzergahında arsalar aşırı artacak.. Arsa sahiplerine piyango vurdu.
   
 6. a

  abrek Yeni Üye

  adı üstünde çılgınlık .....bu kadar doga ile oynanırmı o ayrı bir çılgınlık.......
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş