Çiçekli Bitkilerde Yaşam Döngüsü

M

Mevsim

Yeni Üye
Çevremizde rengarenk çiçekler, bitkiler hayatımıza renk verirken bu nebatatın yaşam döngüsü hakkında kısa bilgiler vererek çiçekli bitkilerde hayat döngüsü nasıl oluyor öğrenmeye gayret edeceğiz.

Çiçekli bitkilerin tohum ve meyvenin oluşabilmesi için tozlaşma ve döllenme olmak üzere iki olayın gerçekleşmesi gerekiyor, bu iki olaydan birincisi tozlaşma diğeri döllenme'dir.

Döllenme'den sonra oluşan tohumlar su, yağmur suları, rüzgar ve canlıların etkisiyle çevreye dağılmaktadırlar. Çevreye dağılan bu tohumlar, uygun ortam şartlarında su alarak şişer ve kabuğu çatlayarak embriyosu serbest kalır. Bu gerçekleşen olaya çimlenme denmektedir.

Öncelikle çimlenmenin olabilmesi için gerekli şartlar yerine getirilmeli.Bunlar belli bir sıcaklık, su yani nem daha sonraki ise oksijen ‘dir Çimlenme sırasında embriyo büyüklüğü, metabolik etkinlik hızı, solunum hızı, su emilimi, hücre sayısı, yeni dokuların oluşumu artarken, çenek büyüklüğü ve bitkinin kuru ağırlığında azalma görülür.

Tohum filizlenmeden önce uyku halindedir. Bunu durumu sağlayan ise bağzı bitki hormonlarıdır. Ayrıca tohumların kabuğu gaz alışverişini engelleyecek kadar sık ve sert dokulu olduğundan embriyonun faaliyetlerini engeller ve uyku halinde kalmasına sebep oluyor.
 
Üst