1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Cezaevi Çeşitleri

Konu, 'Her Telden' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Kaç çeşit Cezaevi Var ? ,
  Hapishane Türleri , Kaç Çeşit Hapishane Var ? ,

  Hapishane , Cezaevi Türleri


  Ülkemizde cezaevleri genel olarak 3'e ayrılır. BUnlar; açık, yarıaçık ve kapalı cezaevleridir. Kapalı cezaevlerinin ise pek çok çeşidi vardır. Bunlar:

  Tip Sayı Bilgiler A
  21 1950-1970 yılları arasında inşa edilmiş mahalli tiplerdir.4 koğuş, banyo, mutfak, kütüphane ve konferans salonu bulunur.
  A1
  16 A tipine ilaveten: 2 adet hücre ve mutfak olarak ta kullanılan koğuşlar.
  A2
  17 5 koğuş ve 2 disiplin(inzibat) odası
  A3
  31 6 koğuş.
  B
  16 7 koğuş ve 2 disiplin(inzibat) odası ; her koğuş kendi havalandırmasına çıkabilir
  C
  7 8 koğuş ve 4 disiplin(inzibat) odası
  D
  2 11 blok, bir adet blok idare tarafından kullanılır ; 230 oda (hücre). E Blok topluca kullanılır (Çamaşırhane,Kütüphane vb.).H ve L bloğunun alt katları disiplin odası. G blokunun birinci ve ikinci katlarında 10 adet müşade odası. Bu blokta ayrıca revir de bulunur.
  E
  45 2 katlı koğuş sistemine uygun inşa edilmiştir. Daha sonra 2, 4, 6, 8 ve 10 kişilik odalar haline getirilmiştir. Her odanın kendi havlandırması bulunur. Alt katlar yemekhane; üst katlar yatak hanedir.
  F
  13
  H
  5 2 katlı koğuş sistemine uygun inşa edilmiştir.200 adet tek 100 adet 3 kişilik odalar bulunur.
  K1
  83 Mahalli bölgelerde bulunur. 4 koğuş ve disiplin(inzibat) odası bulunur. Her koğuşun havalandırması vardır.
  K2
  24 K1 gibi 6 koğuş ve 2 disiplin(inzibat) odası bulunur.
  L
  16 Kapalı cezaevleri, büyük şehirlerin eski cezaevleri bu şekilde adlandırılır..
  M
  24 2 katlı koğuş sistemine uygun inşa edilmiştir. 4, 6, 8, 10 kişilik koğuşlar bulunur. Her koğuşun havalandırması bulunur.6 disiplin odası vardır.
  F(o)
  1 kadınlar için açık cezaevi
  F(c) Paşakapısı Kadınlar için kapalı cezaevi.Paşakapısı ve Bakırköy'de bulunur.
  K(c)
  3 Kapalı çocuk cezaevi
  K(e)
  3 Çocuklar için eğitim merkezi; 12-18 yaş arası çocuklar burada tutulur.Bazı zamanlar eğitim 21 yaşına gelinceye dek sürebilir.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Ceza evleri Açık, Yarı-açık ve kapalı olarak üç kategoride sınıflandırılır.
  Açık cezaevi


  Dıştan koruma ile görevli personeli bulunmayan ve firar karşı herhangi bir koruma tedbiri alınmamış olan cezaevleridir. İyi halli, çalışma gücüne sahip ve firar etmeyeceklerine kanaat getirilen hükümlüler bu cezaevlerine gönderilir. İnfaz memuru nezaretinde dışarı çıkmak, ziyaretçilerle serbestçe görüşmek mümkündür. Açık cezaevinde ki hükümlülerin bir işte çalışmaları zorunludur. Emekleri karşılığı olarak gündelik ve prim alırlar. İaşe bedelleri kendilerinin kazançlarından tahsil olunduktan sonra geriye kalan tasarrufları tahliyelerinde kendilerine, vefatlarında mirasçılarına ödenir.

  Yarı açık cezaevi
  Dıştan koruma ile görevli personeli bulunmayan, ancak firara karşı engelleri olan cezaevleridir. Bu cezaevinde hükümlülerin açık cezaevinde olduğu gibi serbestçe dışarı çıkabilmeleri mümkün değildir. Hükümlüler bir iş veya sanat kolunda çalışmak zorundadırlar.


  Kapalı cezaevi


  İçten ve dıştan koruma ile görevli personeli bulunan ve dışarıya temasa imkan vermeyen cezaevleridir. Türkiye’de müstakil tutukevi bulunmadığından kapalı cezaevleri aynı zamanda tutukevi olarak da kullanılmaktadır. Ancak, tutukluların hükümlülerden ayrı mekanlarda barındırılmaları gerekmektedir. Kadın tutuklu ve hükümlülerin de ayrı bölümlerde tutulmaları gerekir. Aynı şekilde, çocuk cezaevi ıslahevi bulunmayan yerlerde çocuk tutuklular ayrı kesimlerde tutulurlar. Kapalı cezaevleri, kapasitelerine, tesislerine ve mimari yapılarına göre A tipi, B tipi, C tipi ve E tipi olarak sınıflandırılmaktadır.


  Ceza ve Tevkif evleri Genel Müdürlüğüne göre 1 Aralık 2008 yılında Türkiye'de 384 adet cezaevi bulunmaktadır. 346 adeti kapalı, 28 tanesi açık cezaevidir. Ayrıca kadınlar ve çocuklar için özel 3 kapalı ve 1 açık cezaevi bulunmaktadır. Aynı tarihli bilgiye göre tutuklu sayısı 103,296. Bunlardan 44.038 tanesi tutuklu, 59.258 tanesi ise mahkumdur. Ceza ve Tevkif evleri Genel Müdürlüğünün yayınladığı tabloya göre yıllara göre mahkûm sayıları aşağıdaki gibidir;
   
 3. H

  Hamit birkan Misafir

  Seyyid onbaşının resmini kandırılmış gibi neden kullanıyorsun.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş