1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çevremizde Doğa Olaylarının Etkilediği Yapılar Nelerdir?

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Bugün ele alacağımız konu Çevremizde Doğa Olaylarının Etkilediği Yapılar hangileridir bu yapılar ne gibi etkide bulunurlar.

  Ani olarak değişen sıcaklık rüzgar dolu kar ve yağmurun aşırı yapması sonucunda oluşan sel doğadaki yapıları olumsuz etkileyen faktörlerden bir tanesidir. Bu olaylarla yapılarda şekil değişikliğine neden olmaktadırlar. Onları aşındırarak yıpratır ve azaltır. Selin karşısında taşlar, kayalar,taşları ve toprağı sürüklediği görülür.
  [​IMG]
  Yer yüzünün değişmesine etki eden kuvvetlerin en önemlisi olarak akar suları biliriz, akar sular yağmur yada eriyen kar sularının yerine eğimine uygun olarak akmasıyla oluşmaktadırlar. Akar sular yer çekimine uygun olarak akarken geçtikleri yerlerdeki kayaları aşındırır ve parçalar Kayalarda koparılan bu parçalar ve kumlar denizlere doğru sürüklenirken çarptıkları kayaçları aşındırır.

  Yeryüzündeki birçok değişim bu şekilde olmuştur, Bununla birlikte rüzgar torağın verimli bölümünü aşındırarak erezyona neden olmaktadır.Rüzgar yer kabuğundaki değişmelere neden olduğu gibi tarihi yapıların da aşınmasında önemli bir rol oynamaktadır.Toprağın verimli bölümünü yok eder. Bu olaya erozyon denir. Akar sular bazı bölgelerde yumuşak kayalar aşındırarak peri bacaları denilen oluşuma neden olurlar. Yurdumuzdaki Kapadokya bölgesinde bu tür oluşmalar vardır.Gece ve gündüz arasındaki farklı maddeler üzerinde etkili olmaktadırlar.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  Doğa olaylarının etkilenmediği yapı var mı ki? Her şey zamana yenik düşecektir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş