1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çeşme Deniz Muharebesi ve Sonuçları

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Osmanlı İmparatorluğu için büyük önem arz eden savaşlardan bir tanesi olan Çeşme Deniz Savaşı, 5 ve 7 Temmuz 1770 tarihleri arasında Rus donanması ve Osmanlı Donanması arasında İzmir'in Çeşme Körfezi açıklarında gerçekleşmiş.. 1768 ve 1774 Osmanlılar ve Rusların arasında Osmanlı ve Rus Savaşının önemli bir parçası olan bu çatışmanın sonucunda Osmanlı Donanması Ruslar tarafından tamamen yakılarak yok edilmiştir.

  Kaptan-ı Derya Mandalzade Hüsameddin Paşa, Hasan Paşa ve Cafer Bey komutasında ki donanma, Kont Aleksey Orlov, Grigori Spiridov, ve John Elphinstone komutasındaki donanma ile karşılaşmış, Osmanlının fiziki üstünlüğüne rağmen 11.000 Osmanlı askeri şehit olurken sadece 700 Rus askeri ölmüştür.
  Çeşme Deniz Savaşı.jpg
  Çeşme Deniz Muharebesi Sonuçları Şöyle.

  Rus donanmasının Çanakkale Boğazını geçmesine önleme İstanbul'a hücum etmesinin önüne geçmek için İstanbul'da tersanede kazakta bulunan 6 adet eski kalyon ile birkaç perakande, 4 Cezayir gemisi ve diğer gemiler tedarik edildikten sonra Çanakkale'ye gönderildiler. Venediklilere bedeli ödenerek gemi satın alınma teklifi verildiyse Venedik Cumhuriyeti bu isteği kabul etmemiştir.

  Rus donanmasının komutanı olan Orlov Çanakkale Boğazını kapatarak İstanbul'u abluka alamaya karar verdi ve bu uğraşa üs olarak Limni adası seçilmiştir. Rus komutanının danışmanı olan İngilz Amiralı'nın Boğazı zorlayarak Marmara'ya girip İstanbul'a hücum etme teklifini kabul etmedi. 10 Temmuz 1770 tarihinde Rus donanması Limni'yi işgale başladılarsa da, Limni kalesine sığınan Türk erkek kadın çocuk yaklaşık 3.5 ay kadar Rus kuşatması altında kaleyi savunmuşlardır.

  Çeşme Deniz Savaşı Osmanlıların İnebahtı Deniz Savaşından sonra denizlerde aldığı ilk büyük yenilgi olarak kabul edildi. Osmanlı Devleti bu savaştan sonra bir süre aktif olarak donanmasız kalmıştır.

  Osmanlı ve Rus Savaşının 1774'de yılında sonuçlanmasına kadar Rus donanması Çeşme'ye defalarca geri gelerek limanı top ateşine tuttu.

  Bu savaştan kısa bir süre sonra yapılan Küçük Kaynarca Antlaşmasıyla Osmanlı Devleti Karadeniz'i Ruslarla paylaşmak durumunda kalmış ve Kırım'ı ele geçiren Rusya Akdeniz'de de donanma bulundurmaya başlamıştır.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş