1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Cengiz Dağcı Biyografi-Cengiz Dağcı Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Almira Yeni Üye

  [​IMG]

  Cengiz Dağcı ( 09.03.1920)

  (9 Mart 1920- ) Yazar Rus emperyalizminin zulmü ve büyük baskılar altında geçti. İlköğrenimi köyünde ve Akmescit'te yaptı. aynı şehirde ortaokulu bitirdi (1938). Kırım Pedagoji Enstitüsü ikinci sınıfında iken İkinci Dünya Savaşı çıktı. 1941'de Ukrayna cephesinde Almanlara esir düştü. Almanların yenilmesi üzerine esir kampından kurtularak müttefik devletler safına sığındı. 1946'da Londra'ya yerleşti. Eserlerinde Kırım Türklerinin Rusların zulmü altındaki hayatını anlatır. Türk edebiyatının en güçlü yazarlarındandır. Hüzünlü bir üslûbu vardır.  ESERLERi:  YANSILAR I V  Cengiz Dağcı'nın hayatından eser halen beş cild olmuştur.  BEN VE iÇiMDEKi BEN (YANSILAR' DAN KALANLAR)  Yansılar 1-2-3-4 diye devam eden eserlerinin sonuncudur.  KORKUNÇ YILLAR  İkinci Dünya Salvaşı'nda bir Kırım Türkü'nün başından geçenleri anlatır.  YURDUNU KAYBEDEN ADAM  Cengiz Dağcı serisinin bir başka romanı.  ONLAR DA iNSANDI  Kırım hatıra ve çilelerin romanı.  O TOPRAK BİZİMDİ  Kırım'ın İkinci Dünya Savaşı sırasında Sovyet idaresi altındaki çaresizliğinin hikayesi.  ANNEME MEKTUPLAR  Kırım'da birbirine saf bir aşkla bağlanan iki gencin çocukluk ve yetişme çağlarını Kırım'ın tabii çerçevesinde ele alıp işleyen bir roman.  ÖLÜM VE KORKU GÜNLERi  İkinci Dünya Savaşı'nda Alman işgali altındaki Polonya... Millî ayaklanma ve bunun kanla bastırılışı... Bu şartlar altında Varşova'da yaşanmış bir insanlık dramı...  BADEM DALINA ASILI BEBEKLER  Yazar bu romanında da Kırım'a ve Kırım'daki çocukluk günlerinin saf ve canlı hayatına dalıyor.  YOLDAŞLAR  Cengiz Dağcı'nın İkinci Dünya Savaşını anlatan romanı.  BiZ BERABER GEÇTiK BU YOLU  Cengiz Dağcı'nın bir başka romanı.

  .
   
 2. H

  Hoca Yeni Üye

  "türkiye'de yaşamadıkları halde türk edebiyatı'na mal olmuş iki cengiz var. bunlardan birincisi olan cengiz aytmatov'u birkaç yıl önce kaybetmiştik; ikincisi olan cengiz dağcı'yı birkaç ay önce kaybettik.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş