1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Cemal Reşit Rey Biyografi-Cemal Reşit Rey Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

 1. A

  Almira Yeni Üye

  Cemal Reşit Rey Lüküs Hayat opereti gibi ünlü eserlerin yaratıcısı.  Çocukluğu ve Gençliği

  Babasının Kudüs mutasarrıflığı görevinde bulunduğu sırada doğdu. Müziğe küçük yaşta annesinden aldığı piyano dersleriyle başlamıştır. Daha sonraları İstanbul'a yerleşen aile İkinci Meşrutiyet'ten sonra Henri Defosse ile orkestra şefliği çalışmıştır. Cumhuriyet'in ilanından kısa bir süre önce Paris Konservatuvarı'ından mezun oldu.  1923'de 19 yaşında Türkiye'ye dönerek Dar-ül Elhan'da henüz açılmış Klasik Batı Müziği bölümünün aynı zamanda genç Türkiye Cumhuriyeti'nde klasik batı müziğinin kurucuları arasında yer almıştır.  Olgunluk Çağları

  Ankara ve İstanbul radyolarında uzun yıllar görev yapan Rey meşhur Onuncu Yıl Marşı'nın da bestecisidir.  Son yılları ve ölümü

  1970'lerde Cemal Reşit Rey gala gecesi için özel olarak hastaneden çıkarılır ve Harbiye Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu'na getirilir. Eser yıllar sonra yine büyük bir başarı kazanır. Bundan kısa bir süre sonra İstanbul'da hayata gözlerini yumar.
   
 2. H

  Hoca Yeni Üye

  paşa soyundan gelen ünlü bestecimiz. ibrahim edhem paşa'nın torununun oğludur kendisi. ünlü ressam osman hamdi bey de kendisinin dedesinin kardeşi olur.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş