1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Cebirin Tarihsel Gelişimi Hakkında Bilgi

Konu, 'ABCÇ Sözlük' kısmında aysima tarafından paylaşıldı.

 1. a

  aysima Yeni Üye

  Cebirin Tarihsel Gelişimi
  Cebirin Tarihi Gelişimi


  Eski Mısırlılar'da Cebir; İnceleyebildiğiniz kaynaklarda; Mısırlılarda bugünkü cebirin herhangi bir şeklinin varlığına dair kesin bilgiler görülmemektedir. Ancak; Mısırlılarda bugünkü cebir konularına benzeyen oldukça ilkel cebirin varlığı görülmektedir. Bu konuda a h a h e s a b ı adı verilen bir hesaplama türüne raslanlmaktadır. Bu hesaplama türü hakkında Aydın Sayılı Mısırlılarda ve Mezopotamyalılarda Matematik Astronomi ve Tıp adlı eserinde Berlin ve Rhind Papirüslerine dayanarak şu bilgiyi vermekte; A h a kelimesi grup ya da miktar anlamına gelmektedir. Böyle adlandırma bir metot görüşü olarak yapılmış olmakla beraber a h a hesaplarında "Yanlış ve Deneme yoluyla Yoklayarak çözüm" metodu kullanılmış olduğu görülmektedir. Ayrıca bu usulle bazı çözümler cebiri hatırlatıyor. Adı geçen eserde; bu tür hesabın nasıl yapıldığına dair açıklamalı iki örnek verildikten sonra; müsteşrik S. Gantz'a atfen altı örnek belirtmektedir. Bunlar :

  1) x/y = 4/3 ; xy = 12

  2) xy = 40 ; x = (5/2)y

  3) xy = 40 ; x/y = (1/3) + (1/15) = 2/5

  4) 10xy = 120 ; y = (3/4)x

  5) x2 + y2 = 100 ; y = (3/4)x

  6) a2 + b2 = 400 ; a = 2x ; b = (3/2)x

  Hemen belirtmek gerekir ki; bu örnekler Mısırlıların a h a hesabında yaptıklarının bugünkü cebrik düşünceye göre düzenlenmiş gösterim ve tertip şekilleridir.

  Yukarıdaki altı tip örnekte görülebileceği gibi problemler hep özel durumları temsil ediyor. Ancak Aydın Sayılı adı geçen eserinde bu konuda : "Mısırlı matematikçinin zihninde belli çözüm yollarının ve genel formüllerin bulunduğuna şüphe yoktur. Örneğin a h a hesaplarıyla ilgili papirüslerde herhangi bir metot söz konusu edilmemesine rağmen bunlarda özel bir metoda uyulduğu gayet sarih bir şekilde görülmektedir ... Problemlerin pedagojik amaçlarla bu şekilde tertiplenmiş oldukları söylenebilir."


  Türk-İslam Dünyası'nda Cebir

  Objektif olarak hazırlanmış matematik tarihi eserleri incelendiğinde açık olarak şu hüküm görülür; Matematiğin geniş bir dalı olan cebire ait temel bilgilerin büyük bir çoğunluğu 8. ile 16. yüzyıl Türk İslam Dünyası alimleri tarafından ilk olarak ortaya konulmuş ve belli bir noktaya kadar da geliştirilmiştir.

  İslamiyetin Başlangıç Yılları
  İslamiyetin başlangıç yıllarında; dini günlerin tespiti namaz vakitlerinin belirlenmesi takvim hazırlanması gibi dini problemlerle uğraşılmış olunduğu muhakkak ise de o devir İslam matematikçilerinin arazi ölçüleri veraset hesapları yükseklik tayini ve günlük yaşantı için gerekli pratik ölçme ve hesaplamalar hakkında bazı çalışmaların varlığı söz konusu olabilir. Hamid Dilgan; Büyük Matematikçi Ömer Hayyam adlı eserinde bu konuda şunları yazar : "İslam matematiği ancak hicretin ikinci yüzyıl ortalarında Bağdat'ta doğmuştur."


  alıntı
   
 2. M

  Misafir Misafir

  :eek::p;):D:(:) çook saolun matematik proje ödevime yardımcı oldu saaaaaağğğğğğğğğğğoooooooooolllllllllllllllllllllllllll knnnkkkkkk
   
 3. M

  Misafir Misafir

  Cebirin Tarihsel Gelişimi Hakkında Bilgiler çok azz:(
   
 4. E

  Elma Yeni Üye

  Sanki normal yaşantımızda çok kullanıyoruz bu cebiri:)
   
 5. M

  Misafir Misafir

  çooooooooooook saolun sizin sayenizde proje ödevimi bitirdimmmmmmmmmmmmmmmm :):):):):):):) çooooooooooooook teşekkür ediyorummmmmmmmmm
   
 6. M

  Misafir Misafir

  cebirin ne olduğunu ne işe anladığını anlayamazsınız.Malesef kapasiteniz yetmez 29 yaşında cebir öğretmeniyim dünya sıralamasında 2.'yim.Cebir,tarih boyunca en anlaşılmayan konudur:mad:
   
 7. M

  Misafir Misafir

  çok teşekkür ederim ödevimi yaptım.:) ama bilgi çok az:(bir şey daha var ordaki 6 soru kafamı karıştırdı.:confused:
   
 8. M

  Misafir Misafir

  çooooooooooooook teşekkür:confused:çokkkkkkkkkkkkkk saolun
   
 9. M

  MİSAFİR Misafir

 10. M

  Misafir Misafir

 11. m

  misafir Misafir

  1. Proje ödevime yardımcı oldu Teşekkürler:p:p:p;):D:(:):eek::confused::mad::rolleyes::eek::cool:.
   
 12. M

  Misafir Misafir

  :p;):D:eek::):(:confused::rolleyes::cool::eek::p;):confused::p:eek: ççççççççççççççççççççççççççooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooookkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk teşekkür ederimmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm ben sizeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee:):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):)
   
 13. H

  Hoca Yeni Üye

  sayılar yerine imler konularak sayısal işlemlerin genelleştirilmesidir. bu yüzdendir ki bütün ispatlar ondan geçer. matematiğin en soyut ve en zor dallarından biridir.
   
 14. M

  Muhibbi Yeni Üye

  cabiri ne gibi hesaplamalarda kullanıyoruz?
   
 15. M

  Misafir Misafir

  dünyada kapasite boşlığundamı
   
 16. a

  armut Misafir

  elma bence öyle deme üniversite hayatında insanın karşısına cebir çok çıkıyo
   
 17. k

  kıraç Misafir

  çok teşekkürler proje ödevimi yaptım :D sağolunn teşekkürler
   
 18. T

  Taha Yeni Üye

  Cebir tarihte çok önemli bir yerdeydi
   
 19. d

  dünya güzeli Misafir

  çooooooooooooooooooooooooooooook thank you,
   
 20. T

  Taha Yeni Üye

  Cebirin adı bile soğuk :)
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş