1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çanakkale zaferinin önemi ve bu günün anlamı

Konu, 'Önemli Günler' kısmında dilek öğretmen tarafından paylaşıldı.

 1. d

  dilek öğretmen Yeni Üye

  18 Mart Çanakkale zaferi günün anlam ve önemini belirten konuşma
  Çanakkale zeferi anlam ve önemini anlatan konuşma örnekleri
  Çanakkale zaferi günün anlam ve önemini anlatan konuşma örneği

  Sayın Kaymakamım,sayın protokol üyeleri,kıymetli misafirler,sevgili örgenciler;


  Bugün; Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi nin ......Yıldönümünü kutlamanın ve kutsal vatanımız için canlarını feda eden şehitlerimizin Şehitler Günü nü idrak etmenin onurunu yaşamaktayız.Çanakkale Zaferi; dünya tarihinde bir dönüm noktasının yaşandığı, güç dengelerinin değiştiği, olayların akışı üzerinde Türk Ulusunun belirleyici bir rol oynadığı, yüce Türk ulusunun kahramanlık ve fedakarlığının doruk noktasına ulaştığı bir azmin mücadelesi olmuştur.

  Çanakkale savaşları Türk milletinin düşmanlarına vatan,bayrak sevgisinin ne demek olduğunu; genci,yaşlısı,kadını,erkeği ile vatan sevgisi etrafından nasıl birleştiğini gösterdiği yüce bir er meydanıdır.Bu büyük savaş ki Mardin in Derik ilçesinden Yusuf oğlu Mehmet in ,Konya nın Beyşehir ilçesinden Hasan oğlu Ahmet in ,Diyarbakır ın Ergani ilçesinden Osman oğlu Şerifin,Edirne nin Keşan ilçesinden Mustafa oğlu Halil in omuz omuza mücadele edip şahadet mertebesine ulaştığı koyun koyuna yattığı ebedi mekandır.

  Yine Çanakkale ki Mehmetçiğin düşmana mertçe savaşmanın ne demek olduğunu gösterdiği yerdir.10 dakika önce kendisini amansızca bombalayan nefes aldırmayan Buovet zırhlısı denizin serin sularına gömülürken deniz de çırpınan askerlerin kurtulması için ateşi kesen ,onları kurtarmak için denize atlayan,kendisi aç iken son lokmasını düşmanla paylaşan ,kendi askerinin yaralı diye yaktığı askeri sırtına alıp taşıyan Mehmetçiğin, büyük şair Akif in dizelerinde belirttiği medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar a insanlığı öğrettiği yerdir.

  Çanakkale de zafer sadece düşmanı şaşırtmıştır.Çünkü sadece onlar bu büyük milleti hafife alıp İstanbul da yapacakları eğlenceleri,İstanbul a düzenleyecekleri gemi turlarını daha savaş başlamadan yapmışlardı.Zafer 11 mayıs 1915 te Enver paşanın cephede önüne geçip bizi de askere alın diye haykıran 12 yaşındaki büyük yüreklerde,Anafartalar da,Cönk bayırın da size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum diyen büyük komutan Mustafa Kemal in ruhunda,cephe gerisinde kalmadan evlatlarının yanında cepheye atılan keskin nişancı analarımızda gizliydi.

  Çanakkale Zaferi ile birlikte, Şehitler Günü olarak da kutladığımız bu anlamlı zafer gününde, kutsal vatan topraklarını canları pahasına koruyarak şehitlik onuruna erişen aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla hatırlıyoruz.Aziz şehitlerimiz yattıkları yerlerde şunu hissetmelidirler ki; temiz kanlarıyla suladıkları kutsal vatan toprakları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk Silahlı Kuvvetleri ve tüm Türk ulusu tarafından en kutsal emanet olarak muhafaza edilecektir.

  Bu duygularla, bizlere bu büyük zaferin gururunu armağan eden, başta Ebedi Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun silah arkadaşları olmak üzere; bu mücadeleye iştirak eden Türk ordusunun kahraman mensuplarına, onu her şeyiyle destekleyen aziz Türk ulusunu ve vatanları uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyor, ruhlarınız şad olsun diyorum
   
 2. c

  cevap Misafir

  çok güzel şeyler paylaşıyorlar da çok uzun ben bunu A4 kağıdına nasıl yazayım
   
 3. S

  Sadem Yeni Üye

  Çanakkale zaferi gerçekten zor şartlarda kazanılmıştır.
   
 4. Murat

  Murat Yönetici

  Çanakkale halkın direnişi ve ne şartlarda olursa olsun zaferin azimle geleceğinin göstergesidir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş