1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çanakkale Zaferi İle İlgili Kaleme Alınan Anılar

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Muallim tarafından paylaşıldı.

 1. M

  Muallim Yeni Üye

  Çanakkale zaferini yerli yabancı bir çok kişi anıları arasına almış bazıları kısaca bazıları uzun uzun bu zafer hakkında yazılar yazmışlardır.

  Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı sırasında 1915 1916 tarihleri arasında Gelibolu Yarımadası'nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebeleridir.Aşağıda okuyacağınız Anılar Çanakkale zaferi sırasında yaşanmış olaylardan alınmıştır..Çanakkale Şehitlerini saygıyla anıyoruz Allah onlardan razı olsun..

  Kendi cenaze namazını kılan askerler...

  Babamın dostlarındandı dimdik yürürdü.Hani Allah tan başka kimsenin önünde eğilmemiş tipler vardır ya, öyle biriydi. Ben çok küçüktüm, evimize misafir gelirdi. Oğul diye seslenirdi hep. Bağdaş kurmaz, diz çöker öyle otururdu. Gaz lambası ışığında daha bir heybetli görünürdü gözüme. Hep bitip tükenmek bilmeyen harp hatıraları anlatırdı. Çanakkale, Gazze, Kafkas cephelerini dolaşmış, Sakarya, Dumlupınar da savaşmış. Ancak İzmir in kurtuluşundan sonra köyüne dönebilmişti. Anlattıklarında hep acı, kan, cefa vardı. Kolay mı kazanılmıştı bu vatan? Ölüm neydi ki? Şerbet içmek kadar kolaydı. Biz kendi cenaze namazımızı kendimiz kıldık Çanakkale de derdi sık sık. Olur muydu?

  Kirte muharebeleri sırasında bölükler arka siperlerde hücum sıralarını beklemektedirler. Ön siperlerdekiler ileri fırlamış boğuşuyorlar. Yüzbaşı hücum için emir bekliyor. Bütün asker süngü takmış siperden fırlamak için hazır. Sinirler gergin! Bütün dudaklar kıpır kıpır dualar okuyor, Kelime-i Şehâdet getiriyor. Süre uzuyor. Yüzbaşı erlere sesleniyor: Yavrularım Aslanlarım Biraz sonra Cenab-ı Rabb ül Alem in huzuruna varacağız. Abdestsiz gitmeyelim Haydi!.. Tüfeklerimizin kabzalarına ellerimizi sürüp, hep beraber teyemmüm edelim
  [​IMG]
  Teyemmüm edilir Bekleme devam etmektedir. Biraz sonra Yüzbaşı: Çocuklarım! Sanıyorum biraz daha bekleyeceğiz. Önümüzde biraz daha zaman var. İleride arkadaşlarımız şehit oluyor. Hem onlar için, hem de vakit varken, kendi cenaze namazımızı kendimiz kılalım

  Kabe Karşımızda

  Arkadan Of lu Ali çavuş bağırır ER KİŞİ NİYETİNE ?

  O gün yapılan hücumda, kendi cenaze namazını kılan pek az kişi sağ kalabilmişti.

  Onlar Allah a verdiği sözü tuttular...
   
 2. S

  Sadem Yeni Üye

  Çanakkale zaferi ile ilgili anılar gerçekten çok etkileyici
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş