1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çanakkale Savaşında Yaşanan Zorluklar Nelerdir?

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

 1. Murat

  Murat Yönetici

  Çanakkale savaşında çekilen zorluklar nelerdir, bu zorluklar hakkında kısa bilgiler vereceğiz.

  Çanakkale Savaşında yaşanmış güçlükler bir hayli çoktur, Çanakkale savaşlarında çekilen çileler bilhassa Arıburnu cephesinde ve yaşandığı o bölgedeki arazinin olumsuz ve çetin şartları nedeniyle savaşlar, hem komuta kademesi hemde askerlerimiz için oldukça zorlu ve çetin geçmiştir. Savaşın tüm zorluk ve çilesi ile sürdüğü ve kanlı mücadelelerin verildiği bu günlere ilişkin yaşananlar hakkında Mustafa Kemal şöyle söylüyor:
  [​IMG]
  Ancak bu taktik vaziyetinden daha mühim olan bir faktör vardır ki o da herkesin ölmek ve öldürmek için düşmana taarruz etmesiydi. Yapılan öyle sıradan bir taarruz değil, adeta herkesin muvaffak olmak veya ölmek kararıyla harekete susamış olduğu bir taarruzdur. Hatta ben, cephede kumandanlara sözlü olarak verdiğim emirlerime şu ifadeleri ilave etmişimdir. Size ben taarruz etmeyi emretmiyorum; ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler ve kumandanlar alabilir.

  Gazi Mustafa Kemal, 8-9 Ağustos 1915 gecesine kadar 19.Tümen Komutanı olarak Arıburnu Kuvvetlerini komuta etmiştir. Bu süre zarfı içerisinde onun ortaya koyduğu üstün taktik uygulamalar, kendisinin üstlerince hak ettiği onayı görmese de bu savaşlar esnasında gelinen nihai nokta, Mustafa Kemal’in ortaya koyduğu bu taktiksel ön görülerin de ne kadar da haklı olduğunu bir kez daha tüm gerçekliği ile ortaya çıkarmıştır.

  Hatta, kendi sorumluluk sahasında bulunan Arıburnu cephesinin tüm noktalarıyla büyük bir titizlik ve askeri disiplin anlayışı içerisinde ilgilenmekle kalmayıp kendi sorumluluk sahası dışında kalan fakat kedisinin önemli gördüğü mevzi ve cephelerden gelen haberleri de yakıdan takip ederek savaşın gidişatını değerlendirmiş, bu değerlendirmelerini ve konu ile ilgili tavsiyelerini diğer karargah merkezlerine bildirerek savaşların tamamı ile yakından ilgilenerek bu cephede büyük hizmetlere imza atmıştır. İşte Çanakkale kara muharebeleri (savaşları) böylesine zor ve çetin şartlar altında kazanılmıştır.
   

  Ekli Dosyalar:

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş