1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Çanakkale Savaşında Türk Kadınının Önemi

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında dilek öğretmen tarafından paylaşıldı.

 1. d

  dilek öğretmen Yeni Üye

  Çanakkale Savaşında Türk kadınının Yeri, Çanakkale Savaşında Türk Kadınları

  Kahramanlık destanının yazıldığı Çanakkale Savaşları'nda Türk kadınlarının sanıldığının aksine sadece cephe gerisinde değil, siperlerde de düşmana karşı Mehmetçiklerin yanında göğüs göğüse çarpıştığı ortaya çıktı.

  Konuyla ilgili ilk belgesel bilgilere Avustralya ve Yeni Zelanda arşivlerinde, Anzac askerlerinin Çanakkale’de siperlerde yazdıkları günlük ve mektuplarda rastlanmaktadır. Örneğin, The Age adlı Avusturalya gazetesinde, 8 Eylül 1915 tarihinde şöyle bir haber yer almaktadır:

  “Kadın bir keskin nişancı: ilk günkü çarpışmada vuruldu: J. C. Davies adlı bir asker annesine yazdığı mektupta şöyle demektedir: “... Vurulduğum 18 Mayıs günü, keskin nişancı bir Türk kızı vardı. Güzel, iri yapılı ve 19-21 yaşları arasında görünüyordu. Günün uzunca bir bölümünde sürekli olarak ateş etti. Gerçi bir çok adamımızı vurdu ama gün bitiminden önce Avusturalyalı bir asker tarafından vurulunca, gene de üzüldüm. Ölüsünü ele geçirdiğimizde yanında bir Türk erkeğinin cesedini de bulduk. Kadının vücudunda tam 52 kurşun vardı... Bu savaş korkunç”
   
 2. M

  Misafir Misafir

  reen karnasyon nedir islama göre varmıdır?:confused:
   
 3. M

  Misafir Misafir

  çok güzel türk kadınlarının önemi işte:p:p;):D:eek::eek::):):rolleyes::rolleyes::cool::cool:
   
 4. M

  Misafir Misafir

  işte aradığım bu vallahada bu ;):D;):cool::(
  :);)
   
 5. 00 Ek0 :) Misafir

  Cok quzel bı sunum fakat coq kısa olmus unıversıteye gıdıyorum ve maalesef bunlar bana yeterli deqıl ...:confused::confused:
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş